Informacje ws. małego ruchu granicznego "w najbliższych dniach". Prezydent odpowiada na pytania

Polska
Informacje ws. małego ruchu granicznego "w najbliższych dniach". Prezydent odpowiada na pytania
Facebook/ Andrzej Duda
Andrzej Duda zorganizował sesję pytań i odpowiedzi na Facebooku

- Negocjacje między Polską, Niemcami i Czechami w sprawie małego ruchu granicznego zmierzają ku konkluzji, w najbliższych dniach będzie komunikat w tej sprawie - poinformował w środę podczas sesji "Q&A" na Facebooku prezydent Andrzej Duda. Odpowiedział również m.in. na pytanie o nowego I prezesa Sądu Najwyższego.

Prezydent zapytany o to, kiedy zostanie przywrócony mały ruch graniczny na granicy z Niemcami, odparł, że w tej chwili prowadzone są negocjacje w tej sprawie pomiędzy resortami spraw wewnętrznych: Polski, Niemiec i Czech. Podkreślił, że musi tu być decyzja wszystkich trzech państw.

 

- Wiem, że te negocjacje zmierzają ku konkluzji i w najbliższych dniach możecie się państwo spodziewać tego, że będzie komunikat w tej sprawie, jaka zapada decyzja podjęta wspólnie przez rządy - powiedział Duda.

 

ZOBACZ: Trudna sytuacja pracowników transgranicznych. MSWiA pracuje nad możliwymi rozwiązaniami

 

- Mam nadzieję, że będzie państwo w miarę niedługo cieszyć się tutaj powrotem do w miarę normalnego funkcjonowania, czyli wykonywania obowiązków zawodowych, bo te osoby, które wykonują obowiązki zawodowe gdzieś po drugiej stronie granicy tutaj w sposób szczególny są brane pod uwagę - dodał.

 

 

"Mam nadzieję, że nazwisko I prezesa SN poznamy jak najszybciej"

 

Prezydent podczas Q&A na Facebooku był pytany również o to, kiedy poznamy nazwisko nowego I prezesa Sądu Najwyższego. Duda odparł, że ma nadzieję, że jak najszybciej.

 

Przypomniał, że w czwartek kończy się kadencja obecnej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. - Nie ma, bo nie został wyłoniony, ani jeden kandydat (na I prezesa SN), a powinno zostać przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN prezydentowi RP pięciu kandydatów na to stanowisko zgodnie z ustawą. Zgromadzenie się nie odbyło, żaden kandydat nie został przedstawiony - powiedział Duda.

 

ZOBACZ: Gersdorf żegna się z Sądem Najwyższym. "Broniłam niezależnej władzy sądowniczej"

 

W związku z czym - jak mówił - zgodnie z obowiązującymi przepisami zostanie wyznaczona osoba, które zacznie wykonywać obowiązki I prezesa SN zaraz po wygaśnięciu kadencji prezes Gersdorf.

 

Prezydent powiedział, że p.o. I prezesa SN może "być wyłącznie sędzia SN wyznaczony przez prezydenta RP, jak stanowi ustawa", a "wyłącznym i zasadniczym zadaniem jest przede wszystkim zwołanie Zgromadzenia (Ogólnego Sędziów) po to, żeby mógł zostać wybrany I prezes SN".

 

ZOBACZ: Koronawirus a wybór następcy Gersdorf. Odroczono termin Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN

 

- Mam nadzieję, że tak jak przewiduje ustawa, będzie wybranych pięciu kandydatów na I prezesa SN, pięciu kandydatów, których wybiorą sami sędziowie, prezydent nie ma tutaj nic do powiedzenia. I ci kandydaci zostaną przedstawieni prezydentowi RP, aby wybrać ostatecznie tego sędziego, który ma zostać I prezesem SN - wyjaśnił Duda. - O jakichkolwiek moich kandydatach tutaj w ogóle nie może być mowy - podkreślił.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie