Proste respiratory z Bydgoszczy. Ostatni etap prac nad prototypami

Technologie
Proste respiratory z Bydgoszczy. Ostatni etap prac nad prototypami
PAP/Tytus Żmijewski
Przygotowywane urządzenie ostatnio przeszło próby z wykorzystaniem sztucznego serca

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy planuje na początku maja zakończyć budowę dwóch prototypów prostego respiratora do wspomagania pacjentów z niewydolnością oddechową - poinformował rzecznik uczelni Franciszek Bromberek.

Prototypy zostaną przekazane do badań w warunkach klinicznych, mających na celu dopuszczenie do stosowania urządzeń w szpitalach. Przygotowywane urządzenie ostatnio przeszło próby z wykorzystaniem sztucznego serca.

 

ZOBACZ: Naukowcy z NASA prezentują nowej generacji respirator dla chorych na CoVID-19

 

- Naszym założeniem jest jak najszybsze zbudowanie prototypów i przekazanie ich do dalszych prac. Planujemy prace te zakończyć w pierwszych dniach maja - podkreślił rzecznik.

 

Zespołowi przewodniczy rektor uczelni

 

Prace projektowe na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym podjęto przed trzema tygodniami, z myślą o pacjentach chorych na COVID-19, mających trudności z samodzielnym oddychaniem.

 

PAP/Tytus Żmijewski

 

W konstruowanie prostego respiratora zaangażowani są naukowcy Wydziału Inżynierii Materiałowej i pracownicy bydgoskich firm Climat i Medseven. Zespołowi przewodniczy rektor uczelni prof. inż. Tomasz Topoliński. Nadzór medyczny nad pracami sprawuje zastępca komendanta 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy płk dr Robert Włodarski, który jest anestezjologiem. Zajął się on m.in. sformułowaniem założeń i warunków krytycznych koniecznych dla bezpieczeństwa pacjenta, które musi spełnić respirator.

 

Kontakty naukowców Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego z przedsiębiorcami i ekspertami medycznymi wiążą się z prowadzonym na Wydziale Inżynierii Materiałowej kierunkiem studiów inżynieria biomedyczna. Projektem budowy tego respiratora zainteresowało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które udzieliło wsparcia w wysokości 125 tys. zł.

ms/bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie