Milion zakażonych koronawirusem w USA. Wykonano ponad 5,5 mln testów

Świat
Milion zakażonych koronawirusem w USA. Wykonano ponad 5,5 mln testów
PAP/EPA/JUSTIN LANE
Około 295 tys. pozytywnych wyników testów na Covid-19 odnotowano w stanie Nowy Jork.

Od początku epidemii w Stanach Zjednoczonych wykryto już ponad milion przypadków zakażenia koronawirusem - wynika z przedstawionego we wtorek bilansu Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W USA wykonano ponad 5,5 miliona testów.

Aż około 295 tys. pozytywnych wyników testów na Covid-19 odnotowano w stanie Nowy Jork. W stanie New Jersey takich wyników jest ok. 114 tys., a w Massachusetts - ok. 56,5 tys.

 

Władze Nowego Jorku podejrzewają, że liczba osób, które miały Covid-19 może być nawet dziesięciokrotnie wyższa z uwagi na to, iż wielu chorych nie wykazuje objawów.

 

335 osób zmarło z powodu koronawirusa w stanie Nowy Jork w ciągu minionych 24 godzin - poinformował we wtorek gubernator Andrew Cuomo. Dzień wcześniej zmarło 337 chorych.

 

Kiedy "ponowne otwarcie stanu"?

 

Cuomo oznajmił, że będzie można "ponownie otworzyć stan" dopiero wtedy, gdy obciążenie szpitali spadnie poniżej poziomu 70 proc., a wskaźnik transmisji wirusa poniżej 1,1 (chory zakaża statystycznie kolejne 1,1 osoby).

 

ZOBACZ: Niemal 60 zgonów na koronawirusa w rezerwacie Indian Nawaho. Władze plemienia: rząd o nas zapomniał

 

Dodał, że te rejony stanu, które chcą wcześniej znieść restrykcje, muszą zapewnić osobom zakażonym miejsca izolacji, jeśli nie mogą one odbyć kwarantanny w domu.

 

Cuomo oświadczył też, że liczba osób przyjętych do szpitali w ciągu ostatniej doby spadła do najniższego dziennego poziomu od ponad miesiąca. To, według niego znak, że kryzys ustępuje, a szczyt pandemii jego stan ma za sobą.

 

Gubernator skrytykował jednak władze federalne mówiąc, że główna odpowiedzialność za walkę z pandemią nie powinna spoczywać na stanach. "Gdzie byli wszyscy?" - pytał retorycznie podczas codziennego briefingu, odnosząc się do okresu, w którym koronawirus był tylko na terenie Chin, ale wiadomo było wtedy, że może dotrzeć do USA. "Gubernatorzy nie wywołują globalnej pandemii" - powiedział Cuomo.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie