Ograniczenie liczby posłów na sali obrad. Budka protestuje

Polska
Ograniczenie liczby posłów na sali obrad. Budka protestuje
PAP/Radek Pietruszka
"Wielu parlamentarzystów nie ma możliwości udziału w posiedzeniach Sejmu poprzez osobistą, fizyczną obecność na Sali Plenarnej"

Lider PO Borys Budka zwrócił się z pismem do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, w którym protestuje przeciwko wprowadzonym przez nią ograniczeniem liczby posłów na sali obrad. Według niego zgodnie z rządowymi obostrzeniami na sali obrad mogłoby zasiąść ponad 50 posłów.

Zgodnie z decyzją marszałek Sejmu podczas dwóch ostatnich posiedzeń Sejmu na sali obrad przebywała niewielka reprezentacja klubów parlamentarnych i koła Konfederacji. Pozostali posłowie uczestniczyli w obradach zdalnie.

 

Jak podkreśla w piśmie Budka, "podstawowym prawem i obowiązkiem posła jest uczestnictwo w pracach Sejmu oraz jego organów", jednak - dodaje - w ostatnim czasie marszałek Sejmu znacznie ograniczyła liczbę posłów biorących udział w posiedzeniu Sejmu na sali posiedzeń. - Tym samym wielu parlamentarzystów nie ma możliwości udziału w posiedzeniach Sejmu poprzez osobistą, fizyczną obecność na Sali Plenarnej - pisze lider PO.

 

"W posiedzeniu na mogłoby wziąć udział ponad 50 posłów"

 

Dowodzi przy tym, że "nawet gdyby zastosować najdrastyczniejszą formę ograniczenia liczby posłów na sali plenarnej", stosując analogię do zapisów z rządowego rozporządzenia w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią koronarwirusa, w posiedzeniu na sali plenarnej mogłoby wziąć udział ponad 50 posłów.

 

ZOBACZ: "Podejrzenie popełnienia przestępstwa przez wicepremiera". Lewica składa wniosek do prokuratury

 

- Dziś, w związku z decyzją Pani Marszałek, na Sali Plenarnej może przebywać kilkakrotnie mniej osób niż na podobnej powierzchni w budynkach kultu religijnego oraz w obiektach handlowych - dodaje Budka.

 

W jego ocenie niego uznać należy zatem, że działania Witek, "których celem jest drastyczne, niczym nieuzasadnione ograniczenie liczby posłów biorących udział w posiedzeniu Sejmu" zmierzać może również do ograniczenia wykonywania ich praw i obowiązków.

 

"Nie akceptujemy tej formy organizacji pracy"

 

- Dodatkowo uczestnictwo w posiedzeniach Sejmu za pomocą środków umożliwiających porozumiewanie się na odległość jest jedną z możliwości wyboru formy uczestnictwa w obradach, a nie obowiązkiem parlamentarzysty do uczestniczenia tylko za pomocą tej, wskazanej przez Marszałek Sejmu formy aktywności poselskiej" - argumentuje szef PO.

 

ZOBACZ: "Pokażcie, że chcecie zagłosować. Miejcie podkładkę do złożenia protestu wyborczego"

 

Według Budki z posiadanych przez klub Koalicji Obywatelskiej informacji wynika, że powierzchnia sali posiedzeń to ok. 800 m kw. - Przyjmując, że zgodnie z wytycznymi rządu w obiektach handlowych oraz miejscach kultu religijnego może przebywać 1 osoba na 15 (m kw.), w imieniu Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni, informuje Panią Marszałek, że nie akceptujemy tej formy organizacji pracy Posłów w Sejmie i tak drastycznego ograniczenia naszego udziału w posiedzeniach na Sali Plenarnej" - podkreśla Budka.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie