Komisja Europejska: nie zamierzamy podejmować kwestii wyborów w Polsce w ramach procedury art. 7

Świat
Komisja Europejska: nie zamierzamy podejmować kwestii wyborów w Polsce w ramach procedury art. 7
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Komisja Europejska nie zamierza podejmować kwestii wyborów prezydenckich w Polsce w ramach procedury art. 7 traktatu

- Komisja Europejska nie zamierza podejmować kwestii wyborów prezydenckich w Polsce w ramach procedury art. 7 traktatu - poinformował w piątek rzecznik KE Christian Wigand. W czwartek odmienne stanowisko przedstawił komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

- Komisja Europejska jest zawsze gotowa, by wspierać Radę w procedurach art. 7 w jakichkolwiek kwestiach, które powinny być dyskutowane, jednak wybory w Polsce nie są sprawą, którą planują podnieść w tym kontekście - powiedział Wigand, pytany o tę sprawę.

 

Dodał, że stanowisko KE się nie zmieniło i to do kraju członkowskiego należy decyzja, w jakim terminie organizować wybory. - Wybory muszą być wolne i sprawiedliwie, jednak to państwo członkowskie podejmuje decyzje, czy utrzymać ich termin, czy przełożyć - wskazał Wigand.

 

ZOBACZ: Kidawa-Błońska: wybory korespondencyjne w sierpniu są do przyjęcia

 

W czwartek unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders poinformował tymczasem na posiedzeniu komisji wolności obywatelskich PE (LIBE), że chce, by kwestią planowanych w Polsce wyborów zajęła się Rada UE w ramach procedury z art. 7 unijnego traktatu. Podkreślił, że jest w kontakcie w tej sprawie z chorwacką prezydencją.

 

"Reynders nie miał mandatu ze strony Komisji Europejskie"

 

Z nieoficjalnych rozmów z przedstawicielami instytucji i dyplomatami unijnymi wynika, że Reynders nie miał mandatu KE, żeby przedstawić to stanowisko ani też nie uzgodnił go z innymi komisarzami.

 

- Reynders nie miał mandatu ze strony Komisji Europejskiej, żeby powiedzieć to, co powiedział. Stąd reakcja w Komisji Europejskiej - wskazał jeden z dyplomatów.

 

ZOBACZ: Cisza przed burzą. Są najnowsze dane o bezrobociu

 

- Komisarz wyszedł przed szereg. Nie uzgodnił stanowiska z szefową KE Ursulą von der Leyen - dodało inne źródło unijne.

 

Reynders powiedział też na komisji LIBE, że wybory prezydenckie w Polsce muszą być wolne i równe, a także zgodne z wartościami UE. Zaznaczył, w obecnej sytuacji mogą nie sprostać szeregowi norm międzynarodowych. "Decyzje (w sprawie tego, czy wybory mogą się odbyć, czy powinny być przełożone - red.) muszą być zgodne ze zobowiązaniami nakładanymi na państwo przez prawo międzynarodowe. Te wybory muszą być wolne i równe. Muszą być zgodne z art. 2 Traktatu o UE. Tylko w ten sposób te wybory będą mogły zostać uznane za ważne" - powiedział Reynders eurodeputowanym.

 

"Musimy trzymać się tych przepisów"

 

Jak zaznaczył, wytyczne Komisji Weneckiej mówią o tym, że zmian w prawie wyborczym nie powinno się przeprowadzać w roku poprzedzającym wybory. - Musimy trzymać się tych przepisów, aby wybory mogły zostać uznane za ważne - powiedział.

 

Przypomniał, że na początku kwietnia Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wydała stanowisko, w którym mówi, że obecne ograniczenia w przemieszczaniu i spotykaniu się uniemożliwiają prowadzenie kampanii wyborczej. - Jeśli wybory odbędą się w obecnej sytuacji, mogą nie sprostać szeregowi norm międzynarodowych - ostrzegł komisarz.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie