Będą ułatwienia w modyfikacji umów z wykonawcami. Kolejna ustawa w ramach Tarczy Antykryzysowej

Biznes
Będą ułatwienia w modyfikacji umów z wykonawcami. Kolejna ustawa w ramach Tarczy Antykryzysowej
Polsat News
Wicepremier Jadwiga Emilewicz zapewniła, że "nigdzie w rządzie nie są prowadzone prace nad podatkiem cyfrowym"

Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zaprezentowała kolejną pakietową ustawę, która złoży się na Tarczę Antykryzysową. Zakłada m.in. utworzenie funduszu dopłat do odsetek w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego, ułatwienia w modyfikacji umów z wykonawcami oraz zmiany w prawie zamówień publicznych. Zapewniła również, że "nigdzie w rządzie nie są prowadzone prace nad podatkiem cyfrowym".

Zmiany w prawie zamówień publicznych, m.in. ułatwienia w modyfikacji umów z wykonawcami, czy wprowadzenie obowiązku zapłaty wynagrodzenia w częściach bądź udzielania zaliczek w przypadku dłuższych umów - zapowiedziała w czwartek na konferencji wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

 

- Naszym celem jest, aby dzisiaj, kiedy wiele firm boryka się z ogromnymi kłopotami, żeby nie były łatwym, tanim łupem na sprzedaż - mówiła minister rozwoju.   

 

Wsparcie firmy w spłacie zobowiązań

 

- Polska gospodarka nie jest na sprzedaż - podkreśliła Emilewicz mówiąc o rozwiązaniach "w kilku wymiarach". 

 

ZOBACZ: Blisko 8 miliardów euro dla Polski. Komisja Europejska zdecydowała

 

Po pierwsze powstanie nowy fundusz w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego - w tym roku będzie w nim 270 mln zł na dopłaty do odsetek od kredytów dla przedsiębiorców, a w roku przyszłym około 250 mln zł.

 

Dodała, że pieniądze te mają wesprzeć firmy w spłacie zobowiązań. Chodzi o dopłaty do zaciągniętych pożyczek obrotowych i inwestycyjnych.

 

- Firmy będą mogły liczyć na wsparcie w spłacie odsetek. Mówimy zarówno o firmach małych i średnich, jak i o firmach dużych. Wysokość dopłaty będzie różniła się w zależności od wielkości firmy - powiedziała Emilewicz.

  

Pakiet nowych rozwiązań

 

Pakiet nowych rozwiązań w ramach tarczy antykryzysowej zakłada ponadto:

- zmiany w prawie zamówień publicznych: m.in. ograniczenia w zakresie kar umownych 

- wprowadzenie w tym roku możliwości nierównowagi strony bieżącej budżetu JST dodatkowo o wartość faktycznego ubytku w dochodach podatkowych, m.in. z PIT, CIT, podatków lokalnych: nieruchomości, rolnych, leśnych

- ochronę polskich firm przed przejęciem przez fundusze spoza UE

- osłonę dla samorządów

- złagodzenie samorządom w tym roku regułę fiskalną ograniczającą zadłużenie o kwotę faktycznego ubytku w dochodach podatkowych wz. epidemią COVID-19

- zwiększenie udziału powiatów w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa od 1 kwietnia.
- odblokowanie KIO i ułatwienia dla wykonawców przetargów

- lepszy dostęp do wakacji kredytowych.

 

Wicepremier Jadwiga Emilewicz podkreśliła również, że "nigdzie w rządzie nie są prowadzone prace nad podatkiem cyfrowym".

 

  

 

Zmiany w zakresie prawa zamówień publicznych

 

Emilewicz zaznaczyła, że kolejny pakiet dotyczy zmian w zakresie prawa zamówień publicznych.

 

- Dziś mamy dobre dane dotyczące produkcji w sektorze budowlanym. Sektor budowlany w marcu zarejestrował wzrost w stosunku do ubiegłego roku o ponad 3 proc. To jeden z tych niewielu sektorów, z którego dane są przedmiotem naszego zadowolenia. Chcielibyśmy, aby ten sektor nie utracił tempa i aby był nadal dźwignią rozwojową nawet w tym trudniejszym czasie - powiedziała.

 

Podkreśliła, że sektor budowlany to oczywiście ogromne prace realizowane w ramach zamówień publicznych zarówno z funduszu dróg samorządowych, jak i większych realizowanych przez GDDKiA.

 

- W proponowanych przez nas zmianach po pierwsze ułatwiamy modyfikację umów z wykonawcami. Znosimy obowiązek żądania wadium w postępowaniach o szacunkowej wartości powyżej progów unijnych. Wprowadzamy obowiązek zapłaty wynagrodzenia w częściach bądź udzielania zaliczek w przypadku dłuższych umów. Obniżamy dopuszczalną wysokość zabezpieczenia, aby większą pulę firm dopuścić do możliwości realizowania zleceń - tłumaczyła wicepremier.

 

- Ułatwiamy i umożliwiamy działanie Krajowej Izby Odwoławczej, która dziś praktycznie, jak cały wymiar sprawiedliwości nie może pracować  - dodała.

 

Odblokowanie Krajowej Izby Odwoławczej

 

Z informacji Ministerstwa Rozwoju wynika, że celem zmian w zakresie Prawa Zamówień Publicznych jest odblokowanie Krajowej Izby Odwoławczej i ułatwienie realizacji przetargów w warunkach epidemii COVID-19, a także poprawa sytuacji wykonawców zamówień publicznych.

 

ZOBACZ: Blisko 8 miliardów euro dla Polski. Komisja Europejska zdecydowała

 

Resort wyjaśnił, że chce wprowadzić rozwiązania, które pozwalają na obniżenie kosztów udziału wykonawców w procedurach przetargowych, a także poprawę ich płynności finansowej na etapie realizacji umowy o udzielenie zamówienia publicznego.

 

Dlatego resort rozwoju przewiduje m.in.: zniesienie obowiązku żądania wadium w postępowaniach o szacunkowej wartości powyżej progów unijnych, czy wprowadzenie obowiązku zapłaty wynagrodzenia w częściach lub udzielania zaliczek w przypadku dłuższych umów o udzielenie zamówienia publicznego.

 

Ponadto obniżona ma być dopuszczalna wysokości zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Przewiduje się także ograniczenie dopuszczalności dokonywana potrąceń kar umownych z wynagrodzenia wykonawcy lub innej przysługującej mu wierzytelności, a także dochodzenia przez zamawiających zaspokojenia z zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

 

Możliwości zmiany umów z wykonawcami

 

Założono także uzupełnienie przepisów dotyczących możliwości zmiany umów z wykonawcami w odpowiedzi na zdarzenia wywołane epidemią COVID-19. W tym celu ma być wprowadzone zawieszenie biegu terminu przedawnienia roszczeń zamawiających z tytułu kar umownych oraz terminu ważności zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

 

Kolejnym zaproponowanym rozwiązaniem będzie umożliwienie Krajowej Izbie Odwoławczej rozpoznawanie odwołań na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania, w oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy. "Dzięki temu nastąpi odblokowanie zamrożonych przez stan epidemii postępowań w sprawie zamówień publicznych" - wyjaśniono.

grz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie