Drukowanie kart wyborczych trwa. Ziobro: w razie wątpliwości każdy może złożyć zawiadomienie

Polska
Drukowanie kart wyborczych trwa. Ziobro: w razie wątpliwości każdy może złożyć zawiadomienie
PAP/Mateusz Marek
Ziobro zaznaczył, że ma "pełne zaufanie" do wicepremiera Jacka Sasina. "Z całą pewnością jest człowiekiem kompetentnym w zakresie spraw, za które wziął odpowiedzialność. Ufam - nie znając meritum sprawy - że podejmuje działania, które są w pełni racjonalnie uzasadnione" - stwierdził

- Każdy ma prawo, jeśli ma wątpliwości, złożyć zawiadomienie do odpowiednich organów państwa - stwierdził w środę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro w odpowiedzi na pytanie, czy już trwające przygotowania do wyborów korespondencyjnych są zgodne z prawem.

Ziobro na środowej konferencji prasowej został zapytany, czy trwające przygotowania do wyborów korespondencyjnych, m.in. drukowanie przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych kart wyborczych jest zgodne z prawem. O tym, że PWPW rozpoczęła już druk kart wyborczych poinformował w środę w TVN24 wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że dzieje się to na podstawie decyzji premiera wydanej na podstawie ustawy "antyCovidowej".

 

ZOBACZ: Sasin popełnił przestępstwo ws. wyborów? KO złoży zawiadomienie do prokuratury

 

Ziobro zapytany, czy prokuratura będzie badała legalność tych działań odpowiedział, że nieprzeprowadzenie wyborów w terminie "byłoby sprzeczne z konstytucją". Przypomniał, że cały obóz Zjednoczonej Prawicy poparł propozycję Jarosława Gowina odnośnie zmiany w konstytucji, która zakłada wydłużenie kadencji prezydenta o dwa lata. Zgodnie z tą propozycją Andrzej Duda nie mógłby ubiegać się już o reelekcję.

 

"W razie wątpliwości każdy może złożyć zawiadomienie"

 

- Trudno sobie wyobrazić państwo bez prezydenta (...). Bez prezydenta po prostu żadna ustawa nie wejdzie w życie - zauważył Ziobro. Jak zaznaczył, "jest wielką nieodpowiedzialnością rysowanie wizji sprzecznych z konstytucją, które prowadziłyby do jakiegoś stanu zawieszenia jeżeli chodzi o tak ważną, fundamentalną dla funkcjonowania państwa instytucję jaką jest prezydent RP".

 

Wideo: Ziobro o trwających przygotowaniach do wyborów prezydenckich

  

Dopytywany, czy drukowanie kart do głosowania "już teraz" jest jego zdaniem zgodne z prawem odpowiedział: "każdy ma prawo - jeśli ma wątpliwości - złożyć zawiadomienie do odpowiednich organów państwa". Dodał, że ma pełne zaufanie do wicepremiera Jacka Sasina. - Z całą pewnością jest człowiekiem kompetentnym w zakresie spraw, za które wziął odpowiedzialność. Ufam - nie znając meritum sprawy - że podejmuje działania, które są w pełni racjonalnie uzasadnione - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Propozycja Budki ws. wyborów. Komentarze opozycji

 

Zaznaczył, że Polska znalazła się "w stanie zupełnie nadzwyczajnym wynikającym z pandemii, która zaskoczyła nie tylko nas, ale cały świat". - Myślę, że rząd w różnych obszarach pokazuje, że radzi sobie z tą sytuacją wcale nie najgorzej - ocenił minister. - Zdaję sobie sprawę, że jesteśmy w sytuacji wszyscy nadzwyczajnej, która wymaga tego, aby dopełnić obowiązków, jakie nałożyło polskie państwo - powiedział Ziobro.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie