Polscy rolnicy nie mogą uprawiać swoich pól. Litwa rozważy złagodzenie obostrzeń

Świat
Polscy rolnicy nie mogą uprawiać swoich pól. Litwa rozważy złagodzenie obostrzeń
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne

Ministerstwo rolnictwa Litwy rozważy w najbliższym tygodniu możliwość zezwolenia polskim rolnikom z Suwalszczyzny na uprawę należących do nich pól, które znajdują się po stronie litewskiej. W związku z zamknięciem granicy rolnicy z Polski nie mogą tam dotrzeć.

- Prawdopodobnie w drodze wyjątku zostanie stworzona taka możliwość - zapowiedziała Giedre Pupszyte, doradczyni litewskiego ministra rolnictwa, którą cytuje w niedzielę portal publicznego nadawcy lrt.lt.

 

Według Pupszyte, litewski resort rolnictwa do poniedziałku oczekuje na listę rolników z Polski, którzy posiadają ziemię na własność po litewskiej stronie bądź ją dzierżawią. Następnie dla litewskiego rządu zostanie wystosowana prośba o zezwolenie im w drodze wyjątku na wjeżdżanie do Litwy.

 

ZOBACZ: Urodziny w czasach kwarantanny. Policjanci dostarczyli 6-latce tort

 

Minister zdrowia Litwy Aurelijus Veryga wyraził opinię, że "sama praca na traktorze w polu nie stwarza zagrożenia". Podkreślił jednak, że konieczne jest zagwarantowanie, że rolnicy z Polski będą na Litwie jedynie uprawiać ziemię, a "nie, że będą odwiedzali przy tej okazji swych znajomych w okolicznych wsiach".

 

Zgodnie z założeniem, polscy rolnicy nie byliby objęci wymogiem przymusowej dwutygodniowej kwarantanny.

 

Dwutygodniowa kwarantanna

 

Ocenia się, że ponad 110 rolników z Suwalszczyzny nie może uprawiać swoich pól znajdujących się na Litwie z powodu zamknięcia granicy w obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

 

Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem, polsko-litewską granicę może przekraczać tylko na przejściach granicznych Kalwaria-Budzisko i Lazdijai-Ogrodniki. Po przekroczeniu granicy przybywających na Litwę z Polski bądź do Polski z Litwy obowiązuje dwutygodniowa kwarantanna.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie