Polscy medycy z misją w Kirgistanie. Pomogą walczyć z koronawirusem

Świat
Polscy medycy z misją w Kirgistanie. Pomogą walczyć z koronawirusem
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Zespół ośmiu lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych z Polski odpowiada na apel Światowej Organizacji Zdrowia i wesprze szpitale w Kirgistanie. 10-dniowa misja obejmie szkolenie personelu w kirgiskich szpitalach, uwzględniające zarówno wytyczne WHO, jak i doświadczenia części zespołu z niedawnej misji medycznej we włoskiej Lombardii.

Według WHO, Kirgistan jest obecnie jednym z priorytetowych krajów pod kątem wsparcia w epidemii COVID. W tym 6-milionowym kraju zarejestrowano już ponad 550 przypadków zakażeń. Pomimo pogarszającej się sytuacji, Kirgistan otrzymał do tej pory mało pomocy oraz wsparcia eksperckiego. Misja z udziałem Medycznego Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej organizowana jest przez Światową Organizacje Zdrowia na prośbę władz Kirgistanu.

 

- Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM leci do Kirgistanu pomagać w walce z epidemią koronawirusa i dzielić się doświadczeniami, zarówno tymi z Polski, jak i nabytymi podczas niedawnej misji do Włoch - powiedział dr Wojciech Wilk, prezes PCPM.

 

ZOBACZ: Urodziny w czasach kwarantanny. Policjanci dostarczyli 6-latce tort

 

- Przez ostatni tydzień nasi koledzy, którzy wrócili z Lombardii 9 kwietnia, uczestniczyli w wideokonferencjach z wieloma ośrodkami medycznymi w Polsce. Jest to dla nas wyróżnieniem, że WHO poprosił nas aby tą unikalną wiedzą podzielić się z krajami, które nie mają ani doświadczenia, ani wyposażenia potrzebnego w walce z koronawirusem - dodał.

 

Pomogą w szpitalach w Biszkeku i Osz

 

Polscy lekarze i ratownicy medyczni mają dzielić się doświadczeniami w pracy z pacjentami chorymi na COVID-19 oraz pomagać we wdrażaniu procesów leczniczych i organizacyjnych w szpitalach w Biszkeku, stolicy kraju, oraz w Osz, drugim największym mieście Kirgistanu. Z Polski zespół zabiera środki ochrony indywidualnej, potrzebne do pracy na oddziałach zakaźnych, gdzie hospitalizowani są pacjenci chorzy na COVID-19. 

 

WIDEO: relacja reportera Polsat News

  

Przelot polskich lekarzy i ratowników medycznych zorganizowała i sfinansowała firma Jet Story, polski operator zarządzający największą flotą business jetów w tej części Europy. Do dyspozycji polskiej ekipy oddano samolot Challenger 300, który dostarczy na miejsce cały personel medyczny oraz niezbędny sprzęt.

 

- Dzięki współpracy z firmą Jet Story polscy specjaliści w ciągu 10 dni będą mogli wesprzeć szpitale w dwóch regionach Kirgistanu, oddzielonych od siebie górami sięgającymi 5000 m n.p.m. - dodał prezes PCPM.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie