Stres, depresja, bezsenność. Skutki kwarantanny

Polska
Stres, depresja, bezsenność. Skutki kwarantanny
PAP/EPA/Rodrigo Sura
Jak wynika z sondażu, złe samopoczucie psychiczne częściej występuje u kobiet, zwłaszcza tych młodych.

Niepokój, stres, depresja i bezsenność – to objawy, jakie zanotowano wśród Włochów, którzy drugi miesiąc żyją w zamkniętym kraju z ograniczonym prawem do wychodzenia z domu z powodu pandemii koronawirusa. Takie są wyniki sondażu wśród 18 tysięcy osób, w większości kobiet.

Sondaż przeprowadzili na przełomie marca i kwietnia badacze z uniwersytetów w mieście L’Aquila i rzymskiego Tor Vergata, by przeanalizować psychologiczne skutki narodowej kwarantanny. Odnotowano, że zarówno wprowadzone restrykcyjne kroki, jak i sama pandemia mają znaczący wpływ na poziom depresji, niepokoju i stresu.

 

37 procent ankietowanych odczuwa objawy stresu takiego, jak po traumie, a prawie 23 procent ma symptomy nieprzystosowania się do nowej sytuacji. Ponad 21 procent uczestników sondażu uskarża się na zwiększony poziom napięcia nerwowego. Kolejne wymienione objawy to niepokój (20 proc.), depresja (17 proc.) i bezsenność. (7 proc.).

 

ZOBACZ: Włochy: spada dzienna liczba zgonów. Ostatniej doby zmarło 570 osób z Covid-19

 

Jak wynika z sondażu, złe samopoczucie psychiczne częściej występuje u kobiet, zwłaszcza tych młodych.

 

W konkluzji swej analizy badacze stwierdzili, że wysoki wskaźnik negatywnych skutków kwarantanny w całym kraju wymaga monitorowania zdrowia psychicznego ludności w najbliższych tygodniach.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie