184 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 7 osób

Polska
184 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 7 osób
PAP/Leszek Szymański
Ponad 8 tys. zakażonych koronawirusem w Polsce

Mamy 184 nowe, potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało w sobotę rano ministerstwo zdrowia. Zmarło kolejnych 7 osób. Łącznie w Polsce jest 8563 zakażonych, zmarło 339 osób.

Nowe przypadki dotyczą województw: dolnośląskiego (43), śląskiego (35), pomorskiego (21), podlaskiego (21), wielkopolskiego (18), opolskiego (13), małopolskiego (11), kujawsko-pomorskiego (8), zachodniopomorskiego (7), podkarpackiego (4), lubelskiego (2) oraz świętokrzyskiego (1).

 

Ministerstwo informuje też o siedmiu kolejnych zgonach. Są to osoby w wieku od 74 do 86 lat. Wszystkie miały choroby współistniejące.

 

 

Według najnowszych danych ministerstwa zdrowia w Polsce hospitalizowane z powodu pandemii koronawirusa są 2725 osoby, a 118 tys. jest objętych kwarantanną.

 

 

Nadzór epidemiologiczny sprawowany jest nad 25 tys. 273 pacjentami. Wyzdrowiało 981 osób.

 

Resort przekazał, że spośród 192 tys. 960 próbek, 184 tys. 397 dało wynik negatywny na obecność SARS-coV-2. Obecność koronawirusa potwierdziło 8 tys. 563 próbek. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 13,3 tys. testów.

 

Epidemia w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe staje się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: 96-letnia Polka pokonała Covid-19

 

W czwartek premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, ogłosił częściowe  złagodzenie obostrzeń. Nowe wytyczne wejdą w życie w poniedziałek 20 kwietnia. Regulacje dotyczą kilku obszarów. Zmiany w handlu i usługach mają dotyczyć liczby osób w sklepach. W tych o powierzchni do 100 m2, będą mogły przebywać cztery osoby na jedną kasę. W sklepach powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2 powierzchni. Możliwe będzie także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie