Rząd Hiszpanii podaje dobowy bilans epidemii, władze lokalne podważają jego wiarygodność

Świat
Rząd Hiszpanii podaje dobowy bilans epidemii, władze lokalne podważają jego wiarygodność
PAP/EPA/Enric Fontcuberta
Opustoszała ulica Las Ramblas w Barcelonie

W ciągu minionej doby w Hiszpanii zmarło 551 osób zakażonych koronawirusem - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła do 19 130, a liczba zakażonych przekroczyła 182 tys. Władze lokalne w kilku regionach zgłaszają istotne wątpliwości do rządowych statystyk.

Jak podało ministerstwo, w Hiszpanii potwierdzono do czwartku 182 816 infekcji, z czego w ciągu ostatniej doby wykryto 5183.

 

Zgonów dwukrotnie więcej, niż twierdzi rząd?

 

Władze Katalonii podważyły w czwartek statystyki podawane przez rząd Hiszpanii dotyczące liczby ofiar śmiertelnych Covid-19. Z szacunków władz w Barcelonie wynika, że zgonów w Katalonii jest blisko dwa razy więcej, niż podają hiszpańskie służby sanitarne.

 

Według rządu Katalonii w środę liczba zgonów z powodu zakażenia koronawirusem sięgnęła w tym regionie 7097. Tymczasem według hiszpańskich służb sanitarnych wynosiła ona 3756.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Hiszpanii. Sąd nakazał zmienić zasady liczenia zmarłych

 

Z danych gabinetu Quima Torry, na którego oświadczenie powołuje się dziennik *El Mundo*, wynika, że drastyczny wzrost zgonów w Katalonii z powodu Covid-19 jest wynikiem wszczętych przez regionalne władze sanitarne dochodzeń dotyczących przyczyny śmierci pacjentów i zmiany metody liczenia ofiar.

 

W innych regionach także są wątpliwości

 

W nowej statystyce zgonów władze Katalonii uwzględniły osoby, którym przed śmiercią nie przeprowadzono badań na obecność koronawirusa, choć miały one objawy zakażenia nim. Aby potwierdzić szczegóły, regionalna administracja kontaktowała się z ich rodzinami oraz z firmami pogrzebowymi.

 

ZOBACZ: 619 nowych zgonów na Covid-19 w Hiszpanii. Najwięcej - w Madrycie

 

W ostatnich dniach podobną zmianę w liczeniu zmarłych na Covid-19 nakazały też w swoich regionach sądy najwyższe wspólnot autonomicznych Kastylia-La Mancha oraz Kastylii i Leon.

 

Z kolei władze regionu Madrytu poinformowały w środę, że statystyki lokalnych służb sanitarnych zdecydowanie odbiegają od liczb podawanych przez rząd centralny Pedra Sancheza, a w regionie tym zmarło nie 6724 pacjentów, jak podaje rząd, ale ponad 10 tys. osób. Prawie połowa z nich to podopieczni domów seniora.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie