"Zapomnijcie o takich wakacjach, jak do tej pory". Szumowski o koloniach i obozach

Polska
"Zapomnijcie o takich wakacjach, jak do tej pory". Szumowski o koloniach i obozach
PAP/EPA/SCOTT BARBOUR
Minister zdrowia pytany o obozy i kolonie stwierdził: - Możemy zakładać, że ich nie będzie

Według ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego "o takich wakacjach, jak do tej pory możemy zapomnieć", a zmagania z epidemią potrwają rok. Szumowski podkreślił, że rząd rozważa różne scenariusze stopniowego otwierania szkół.

- O takich (wakacjach), jakie mieliśmy do tej pory, możemy zapomnieć - powiedział Szumowski we wtorek w RMF FM. Podkreślił, że nie ma żadnych danych naukowych, które by wskazywały, że "epidemia wygaśnie z powodu lata".

 

- Na świecie, gdzie mamy temperatury znacznie wyższe, dużo słońca, wirus jest obecny, epidemia jest obecna. W związku z tym nie podejrzewam, żeby nagle czerwiec, lipiec miały zlikwidować epidemię. Będziemy się z nią borykać przez rok - mówił minister.

 

ZOBACZ: Zapomnijcie o wakacjach nad morzem. Koronawirus już tam pewnie jest. A co z wodą pitną?

 

Pytany o obozy i kolonie stwierdził: - Możemy zakładać, że ich nie będzie.

 

Trwają analizy scenariuszy. "Trudno rok trzymać dzieci w domach"

 

- Chyba, że będziemy już mieli immunizację pewnych grup, na to też się przygotowujemy - żeby sprawdzać, kto jest odporny, kto jest nieodporny, kto już miał kontakt z wirusem, kto go nie miał, ale to już dalszy etap działania - zaznaczył minister.

 

Szumowski powiedział, że trwają analizy scenariuszy, według których miałyby być otwierane szkoły. - Czy na przykład regionalnie, gdzie jest najmniej zachorowań, czy też wiekowo, np. klasy I do V, czy też w taki sposób, żeby to były trudno powiedzieć szkoły, ale opieka nad dziećmi dla osób, które nie mają co ze swoimi pociechami zrobić. Trudno rok trzymać dzieci w domach, to jest też nie do zrobienia  - stwierdził minister.  

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie