Żukowska: obostrzenia powinny być spójne z konstytucją

Polska
Żukowska: obostrzenia powinny być spójne z konstytucją
Polsat News

- Dobrze by było, gdyby obostrzenia były spójne z konstytucją, nie mijały jej na mocy tylko i wyłącznie ustawy o stanie epidemicznym, bo one są zbyt daleko idące, jeżeli chodzi o ograniczanie praw obywatelskich. Uważam, że powinien być od dawna zarządzony stan klęski żywiołowej - powiedziała w "Graffiti" rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska.

Rzeczniczka Lewicy została zapytana w "Graffiti", czy Kancelaria Sejmu wyposażyła posłów w maseczki ochronne. -  Nie, ale też nie sądzę, żeby była taka konieczność, bo jesteśmy takimi samymi ludźmi, jak wszyscy i musimy sami zdobyć takie maseczki albo je uszyć - odpowiedziała Żukowska.

 

Zapytana, czy należy "odmrozić" gospodarkę podkreśliła, że zależy jej na zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim obywateli, ponieważ koronawirus wciąż się rozprzestrzenia. - Gospodarka wróci może nie do normy, ale do stanu, w którym będzie mogła funkcjonować - dodała.

 

ZOBACZ: Gowin: czeka nas z Kaczyńskim poważna rozmowa

 

- Priorytetem zawsze są zdrowie i życie Polaków, dlatego uważam, że powinno się przestrzegać tych zaleceń i obostrzeń, które są w tej chwili - powiedziała Żukowska. 

 

"Obostrzenia powinny być zgodne z prawem"

 

Rzeczniczka Lewicy podkreśliła jednak, że "dobrze by było, gdyby obostrzenia były spójne z konstytucją, nie mijały jej na mocy tylko i wyłącznie ustawy o stanie epidemicznym". - One są zbyt daleko idące, jeżeli chodzi o ograniczanie praw obywatelskich. Uważam, że powinien być od dawna zarządzony stan klęski żywiołowej - dodała.

 

Wideo: obostrzenia powinny być spójne z konstytucją - tłumaczy Żukowska

  

 

- Mamy stan klęski żywiołowej i obostrzenia powinny być zgodne z prawem - powiedziała.

 

"Nie prowadzimy rozmów ws. wyłonienia jednego kandydata"

 

Zapytana o wybory prezydenckie podkreśliła, że "szereg konstytucjonalistów i ekspertów od prawa wyborczego stwierdza, że to niekonstytucyjne rozwiązanie", by przeprowadzać głosowanie w czasie epidemii. Jak dodała, wybory to nie sam proces oddania głosu, ale także cała kampania wyborcza.

 

Pytana, czy jest szansa, aby opozycja porozumiała się i poparła w wyborach prezydenckich jednego kandydata, który miałby największe szanse zmierzyć się z Andrzejem Dudą odparła, iż nie sądzi, aby była taka szansa, ponieważ ciężko ocenić, kto miałby tym kandydatem być.

 

- W każdym razie nie ma takich rozmów, jeżeli chodzi o sztaby wyborcze; myślę, że tego nie oczekują w tej chwili wyborcy tych ugrupowań - podkreśliła rzeczniczka Lewicy.

 

Jak dodała, sytuacja jest dynamiczna i sztaby wyborcze rozmawiają ze sobą na wiele tematów. - Natomiast nie był to temat w tej chwili rozważany, żeby podejmować decyzje kierunkowe mające na celu wyłonienie jednego kandydata, gdyż jest pytanie, kto to miałby być - powiedziała Żukowska.

 

Jej zdaniem, mogłoby to wygenerować jeszcze większe spory w gronie opozycji. - Dlatego nie wiem, czy to byłby zbyt fortunny pomysł - zaznaczyła.

 

Poprzednie odcinki programu można obejrzeć tutaj.

zdr/ml/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie