LOT jednak nie przejmie Condora. "Odstąpienie od transakcji"

Biznes
LOT jednak nie przejmie Condora. "Odstąpienie od transakcji"
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Polska Grupa Lotnicza zrezygnowała z zakupu linii lotniczej Condor

Polska Grupa Lotnicza poinformowała w poniedziałek linie lotniczą Condor o odstąpieniu od transakcji zakupu tej spółki - przekazała dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiej Grupy Lotniczej Katarzyna Majchrzak.

Podkreśliła, że na tym etapie nie udzielają więcej informacji.

 

O możliwości rezygnacji z kupna Condora mówiono w ostatnich tygodniach zarówno w polskich, jak i niemieckich mediach. Jako jedną z dominujących możliwych przyczyn wskazywano wstrzymanie ruchu lotniczego z powodu pandemii koronawirusa. Maszyny PLL LOT realizowały ostatnio wyłącznie rejsy w ramach rządowej akcji "LOT do domu".

 

Transakcja miała zostać sfinalizowana do końca kwietnia

 

Należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa, Polska Grupa Lotnicza (PGL), właściciel Polskich Linii Lotniczych LOT, ogłosiła pod koniec stycznia br. podpisanie umowy przejęcia podupadających linii Condor. Jak poinformowano w komunikacie spółki, LOT i Condor, działające wspólnie w ramach Grupy PGL, "będą jednym z wiodących podmiotów lotniczych w Europie, z kluczowymi rynkami w Polsce i Niemczech".

 

Transakcja miała zostać sfinalizowana do końca kwietnia 2020 roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód organów antymonopolowych.

 

ZOBACZ: LOT może przejąć linie Condor. Jest zgoda niemieckiego urzędu

 

Już pod koniec marca "Spiegel Online" donosił, że cała operacja prawdopodobnie nie dojdzie do skutku. Strona polska, w związku z pandemią koronawirusa, miała postawić Federalnemu Ministerstwu Gospodarki w Berlinie "ekstremalne żądania". Według źródeł, PGL specjalnie stawiała takie przeszkody, by móc wycofać się z umowy, bez ponoszenia odpowiedzialności za jej zerwanie.

 

Były prezes LOT: sytuacja najgorsza w historii

 

- Nie wiem dokładnie, jakie warunki zaproponował PGL, ale uważam, że czasowe zawieszenie tej transakcji to dobre rozwiązanie. Jeżeli jest to sposób zabezpieczenie warunków, to jest to bardzo dobra taktyka - powiedział 27 marca polsatnews.pl Sebastian Mikosz, były prezes LOT-u, podkreślając, że aktualna sytuacja w branży jest "najgorsza w historii".

 

- Zawsze broniłem tej transakcji, ale w sytuacji pandemii, kupno Condora zeszło na drugi plan. LOT musi teraz przemyśleć swoją własną sytuację i dlatego nie bierze na barki linii z problemami. Rozwój wszystkich linii jest teraz zupełnie zahamowany i jeżeli kiedyś wróci, to w bardzo odległym terminie - dodał Mikosz.

 

W jego ocenie LOT "miał szczęście, że nie sfinalizował transakcji przed wybuchem pandemii". 

ac/ wirtualnemedia.pl, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie