Spowiedź w czasach zarazy

Polska
Spowiedź w czasach zarazy
PAP/Piotr Nowak
Spowiedź przed świątynią Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie

Z uwagi na pandemię koronawirusa tegoroczne Triduum Paschalne ma nietypową formę. Wierni chcący skorzystać z sakramentu pokuty muszą zachować odpowiedni odstęp od innych. W tym roku udział w liturgii Wiekliego Piątku został ograniczony do pięciu osób. Nie odbyła się również droga krzyżowa ulicami Warszawy.

Ze względu na rygory sanitarne msze św. i nabożeństwa Triduum Paschalnego w Kościele katolickim, będą sprawowane z ograniczeniem liczby wiernych do pięciu osób. Biskupi zachęcają do uczestnictwa w liturgiach poprzez transmisje i modlitwę w domach. 

 

Dystans spowiednika od pokutnika

 

Nietypowy wygląd ma także sakrament pokuty. Wierni, którzy chcą przystąpić do spowiedzi świętej muszą zachować odpowiedni odstęp od innych. 

 

ZOBACZ: Triduum Paschalne z ograniczeniem udziału wiernych. Biskupi zachęcają do transmisji online  


Fotoreporter PAP Piotr Nowak zrobił zdjęcia księży spowiedników i przystępujących do sakramentu pokuty przed świątynią Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie. 

 

PAP/Piotr Nowak

 

PAP/Piotr Nowak

 

PAP/Piotr Nowak

 

W tradycji Kościoła rzymskokatolickiego Triduum rozumie się jako trzy etapy misterium Odkupienia. Etap pierwszy - pożegnalna uczta, czyli Ostatnia Wieczerza, oraz zapowiedź ofiary, etap drugi - wydarzenia Wielkiego Piątku, zakończone śmiercią Chrystusa na krzyżu, etap trzeci - spoczynek w grobie i zmartwychwstanie.

 

Wielki Tydzień świętowany dopiero od IV wieku

 

Chrześcijańskie Święta Wielkanocne nawiązują do Paschy - największej uroczystości religii żydowskiej, obchodzonej na pamiątkę wyzwolenia Żydów z niewoli egipskiej. Słowo Pascha, w jidysz Pajsoch, w tłumaczeniu na język polski oznacza przejście - odnosi się do przejścia Chrystusa ze śmierci do życia, które dokonało się w momencie powstania z martwych w Wielką Noc.

 

Wielki Tydzień, którego częścią jest Triduum Paschalne, jest świętowany dopiero od IV wieku, a samo Triduum Paschalne zastąpiło Triduum Sacrum, obchodzone do 1929 r.

 

ZOBACZ: Koronawirus w seminarium duchownym na Mazowszu

 

Ostatnie trzy dni upamiętniające Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego przypominają trzy etapy jednego wydarzenia - zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią.

 

Misterium Paschalne co tydzień

 

Pierwsi chrześcijanie świętowali Misterium Paschalne co tydzień, podczas niedzielnej Eucharystii. Później zaczęto bardziej akcentować doroczny obchód Paschy, który dokonywał się w liturgii Nocy Paschalnej.

 

O trzech dniach mówił już św. Augustyn, opisując zwyczaje z przełomu IV i V wieku. Mówił o Świętym Triduum, a mianowicie o dniu śmierci Chrystusa (Wielki Piątek), Jego odpoczynku w grobie (Wielka Sobota) i Jego Zmartwychwstaniu w Noc i Dzień Niedzieli Paschalnej.

 

ZOBACZ: Personel szpitala dziecięcego w Bydgoszczy zakażony koronawirusem

 

W czasach Amalariusza z Mesu, w IX wieku, przyjęto rozpoczynanie Triduum Paschalnego już w Wielki Czwartek. Reforma posoborowa wróciła do pierwotnego zwyczaju obchodzenia Triduum Paschalnego, przywracając centralne miejsce Nocy Paschalnej.

 

Obecnie uroczystości wielkanocne rozpoczynają się mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Punkt kulminacyjny osiągają w Wigilię Paschalną, a kończą się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.

grz/luq/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie