Tarcza antykryzysowa 2.0. "Widać kryzys" vs. "przedstawiamy w niej konkretne fakty i liczby"

Polska
Tarcza antykryzysowa 2.0. "Widać kryzys" vs. "przedstawiamy w niej konkretne fakty i liczby"
PAP/Radek Pietruszka

Sejm wznowił w środę prace nad projektami tarczy antykryzysowej: rządowym oraz PSL-Kukiz 15. Posłowie zajęli się sprawozdaniem komisji finansów, która pracując nad projektem rządowym wprowadziła do niego kilkanaście poprawek, w tym rozwiązania z projektu Koalicji Polskiej. Po godzinie 14:00 marszałek Sejmu ogłosiła przerwę do 20:00.

Pierwotnie, izba miała wznowić obrady o godz. 10.

 

Jako przedstawiciel KO głos zabrał Dariusz Rosati.

 

- Kryzys państwa widać w szpitalach. Sytuacja w służbie zdrowia jest dramatyczna. Otrzymujemy setki tysięcy sygnałów o tym, że brakuje środków ochrony osobistej. (...) O pomoc proszą samorządy, przedsiębiorstwa. Wszystko to pokazuje, że działania rządu nie spełniają oczekiwań. Mamy do czynienia z fatalną praktyką, gdy rząd daje 150-stronicowe projekty ustaw i daje nam 24 godziny na zapoznanie się z nimi - mówił. 

 

ZOBACZ: Tarcza antykryzysowa. Złożono prawie 318 tys. wniosków o pomoc

 

- Procedujemy ustawę, która zmienia 60 innych ustaw. Do szczególnych "klejnotów" należy zapis o polskim związku łowieckim, gdzie przesuwa się wybory, mimo że nie ma to żadnego związku z tym, czym powinniśmy się zajmować. (...) Ta pomoc, którą miała nieść ta ustawa, jest niewystarczająca. Odrzuciliście wszystkie nasze poprawki, w tym te najważniejsze, jak 20 mld złotych na służbę zdrowia czy zasiłek dla rodziców dzieci do 15 roku życia - dodał Rosati.

 

"To łata naszywana na to, co miało ratować polską gospodarkę, a jej nie uratuje"

 

- Tarcza 2.0 to tak naprawdę łata naszywana na to, co miało ratować polską gospodarkę, ale jej nie uratuje. to kpina z inteligencji Polaków, ale też prawników, jeśli chodzi o wątpliwą jakość legislacji. (...) Konfederacja przygotowała ponad 40 poprawek do tej dziurawej, papierowej, tarczy antykryzysowej, które rząd uznaje, ale potem przedstawia jako swoje. (...) Składamy m.in. ważną poprawkę o obowiązkowe wakacje kredytowe i leasingowe na 6 miesięcy bez dodatkowych umów - mówił z kolei Krzysztof Bosak (Konfederacja).

 

"Od kilku tygodni informujemy, co robimy dla ludzi kultury"

 

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński z Sejmowej mównicy zwrócił się do marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i zadanego przez nią wcześniej pytania.


- Nie wiem, z jakiego pani powodu mówi, że sytuacja nie dotyczy ludzi kultury i sytuacji polskiej kultury. Od kilku tygodni informujemy, co robimy. Pani wyszła na mównicę i powiedziała, że nic nie robimy. Ludzie kultury pracują w ramach działalności gospodarczej, obie tarcze przedstawiają bardzo wiele rozwiązań dla przedsiębiorców w obszarze kultury. Bardzo często działają oni także w oparciu o jednoosobową działalność gospodarczą lub umowy cywilno-prawne. Tarcza przedstawia konkretne fakty, liczby, pieniądze - mówił.


Dodał także, że komunikat w sprawie egzaminów ósmoklasisty będzie ogłoszony w czwartek, 9 kwietnia.

 

Rozwiązania uzupełniające

 

Projekt rządowy zakłada rozwiązania uzupełniające do pierwszej "tarczy antykryzysowej"; mają one służyć m.in. ochronie miejsc pracy. Jedną z propozycji rządowych jest wprowadzenie 3-miesięcznych "wakacji składkowych" dla firm zatrudniających od 10 do 49 osób. Zgodnie z "pierwszą" tarczą antykryzysową takie uprawnienie dotyczyło mikrofirm niezatrudniających do 9 pracowników.

 

ZOBACZ: Eksmisja za przemoc domową? Jest zgoda komisji

 

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w środę nad ranem poparła kilkanaście zmian do rządowego projektu ustawy, głównie autorstwa PiS. Jedna z nich zakłada, że sprawcy przemocy domowej będą mogli być poddawani eksmisji pomimo epidemii koronawirusa.

 

Ułatwienia w dostarczaniu korespondencji

 

Inna poprawka dotyczyła wyłączenia spod reżimu ustawy korespondencji z sądów, prokuratury, od komorników oraz organów ścigania. Projekt przewiduje bowiem m.in. ułatwienia w dostarczaniu korespondencji np. przez możliwość odebrania przesyłki poleconej bez wizyty na poczcie. Zgodę komisji uzyskała też poprawka dająca wojewodom możliwość wskazania lekarzy, dentystów do stwierdzenia zgonu poza szpitalem.

 

ZOBACZ: "Nie będzie szybszej opieki medycznej dla ważnych urzędników państwowych i ich rodzin"

 

W projekcie znalazł się zasiłek dla rolników objętych kwarantanną w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, zabezpieczenie przed egzekucją komorniczą środków przeznaczanych z "tarczy", wprowadzenie nielimitowanego internetu w ramach dostępu do stron gov.pl i usług medycznych, rozszerzenie świadczeń ochrony miejsc pracy na NGO-sy, szybsza realizacja ogólnopolskiej sieci edukacyjnej, rozwiązania dla szkół dotyczące sprzętu komputerowego i oprogramowania do pracy zdalnej, wydłużenie terminów administracyjnych i uproszczenia jeśli chodzi o usługi pocztowe.

 

20 mld zł na zakup niezbędnego sprzętu do szpitali

 

Poselski projekt ustawy o "utworzeniu prawdziwej tarczy antykryzysowej" zakłada m.in. przeznaczenie 20 mld zł na zakup niezbędnego sprzętu do szpitali, monitorowanie oddziałów geriatrycznych i domów pomocy społecznej, a także wprowadzenie dodatków dla pracowników ochrony zdrowia.

 

Przewiduje też zawieszenie poboru podatków oraz zaliczek na podatki od wszystkich firm oraz wprowadzenie pełnej dobrowolności w płaceniu przez nie składek na ubezpieczenia społeczne. Odprowadzenie podatków lub niepobranych zaliczek na podatki nastąpiłoby nie wcześniej niż 90 dni po zakończeniu stanu zagrożenia epidemiologicznego, stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego.

msl/ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie