Posłowie uczcili minutą ciszy pamięć Wiktora Batera

Polska
Posłowie uczcili minutą ciszy pamięć Wiktora Batera
Youtube/Sejm RP

Posłowie uczcili w środę wieczorem minutą ciszy pamięć zmarłego we wtorek dziennikarza Wiktora Batera. Stało się to na wniosek prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Sejm po godz. 22 wznowił obrady. Przed rozpoczęciem głosowań głos na sali plenarnej zabrał Kosiniak-Kamysz.

 

"Zmarł Wiktor Bater, (...) prawdziwy reporter"

 

- Wczoraj zmarł Wiktor Bater, jeden z najwybitniejszych dziennikarzy, dziennikarz przez duże D, prawdziwy reporter, informujący o sprawach najważniejszych, zawsze rzetelnie, laureat nagrody Grand Press, oddany dla swojego fachu - powiedział szef PSL.

 

 

Zmarły we wtorek Wiktor Bater od września 2009 do października 2011 r. był korespondentem "Wydarzeń" i Polsat News w Moskwie. Jako pierwszy dziennikarz przekazał informację o katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.

 

Za tę relację otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii News. Był także nominowany do tytułu Dziennikarza Roku miesięcznika "Press".

 

ZOBACZ: "Blokada informacji. Karetki wywożą prawdopodobnie ciała". Relacja Polsat News tuż po katastrofie

 

Relacjonował też m.in. atak na szkołę w Biesłanie 1 września 2004 r. Podczas akcji został niegroźnie ranny.

 

Do września 2019 r. pełnił obowiązki szefa newsroomu Superstacji. Pracował również jako moskiewski korespondent Polskiego Radia, TVP i TVN.

 

Był autorem książki "Nikt nie spodziewa się rzezi: notatki korespondenta wojennego" z 2008 r.,  w której opisywał m.in. życie w oblężonym Sarajewie, Bagdad pod amerykańską okupacją oraz wstrząsające wydarzenia w Biesłanie. Był także ekspertem i komentatorem spraw wschodnich.

 

Relacjonował wydarzenia i konflikty zbrojne m.in. na Bałkanach, w Czeczenii, Afganistanie, Izraelu, Iraku i Bliskim Wschodzie.

 

Dziennikarza pożegnali koledzy i współpracownicy

 

Na łamach "Rzeczpospolitej" Batera pożegnali również koledzy dziennikarze i złożyli kondolencje jego rodzinie.


"Rodzinie i najbliższym Św. P. Wiktora Batera, świetnego dziennikarza, wspaniałego Kolegi, dzielnego, szlachetnego i dobrego Człowieka, wyrazy współczucia i solidarności w tej najtrudniejszej z chwil przekazują przyjaciele, koledzy i współpracownicy z "Rzeczpospolitej", Polsat News, Superstacji, Halo Radio, TVN, TVN24 i Radia Zet" - napisano w nekrologu, który ukazał się na łamach "Rzeczpospolitej".

 

Dziennikarza pożegnali koledzy i współpracownicy."Rzeczpospolita"
Dziennikarza pożegnali koledzy i współpracownicy.

 

dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie