"Przekażcie respirator młodszym". Apel b. prezydenta Portugalii do seniorów

Świat
"Przekażcie respirator młodszym". Apel b. prezydenta Portugalii do seniorów
PAP/EPA/JAMES ROSS

Były prezydent Portugalii Antonio Ramalho Eanes wezwał obywateli tego kraju w wieku emerytalnym do rezygnowania z respiratorów w sytuacji zakażenia koronawirusem. - Jako starsi dajmy przykład - zaapelował 85-letni polityk.

W środowym wieczornym wywiadzie dla telewizji RTP Eanes powiedział, że znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, podobnie jak wielu innych emerytów. Przypomniał, że według statystyk służby zdrowia zdecydowana większość ofiar śmiertelnych koronawirusa w Portugalii to seniorzy.

 

Eanes, który był prezydentem Portugalii w latach 1975-1986, wezwał osoby starsze, aby przestrzegały zaleceń służb medycznych odnośnie epidemii, nie wychodziły z domów, a także aby były ofiarne.

 

- Jako starsi dajmy przykład. (…) Jeśli będzie to niezbędne w szpitalu, przekażmy respirator młodszemu pacjentowi, który ma żonę i dziecko - powiedział były prezydent i generał portugalskiej armii w stanie spoczynku.

 

"Ci, którzy wiele przeżyliśmy"

 

Ramalho Eanes wskazał, że seniorzy mogą być podczas epidemii osobami niosącymi “pozytywne przesłanie”. - Jako ci, którzy wiele przeżyliśmy, z naszego doświadczenia wiemy, że i ten kryzys uda się pokonać - dodał.

 

W ciągu ostatniej doby w Portugalii zmarły wskutek zakażenia koronawirusem 22 osoby. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wynosi już w tym kraju 209, a zakażonych - ponad 9 tys. Resort zdrowia zapowiedział w czwartek, że w najbliższych tygodniach przypadki zakażenia koronawirusem mogą przekroczyć liczbę 50 tys.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie