Masz wolne mieszkanie? Możesz pomóc i udostępnić je lekarzom na czas epidemii

Polska
Masz wolne mieszkanie? Możesz pomóc i udostępnić je lekarzom na czas epidemii
PAP/Paweł Supernak

Lekarze w okresie epidemii koronawirusa są szczególnie narażeni na zakażenie. Część z nich, chcąc chronić swoich bliskich, nie decyduje się na powrót do domu. Izba lekarska prosi o kontakt osoby, które dysponują wolnym mieszkaniami i na czas epidemii mogłyby udostępnić je potrzebującym. Mogą się zgłaszać także zainteresowani lekarze.

- Pomysł pojawił się w związku z sytuacją w jakiej znaleźli się ratownicy medyczni, którzy musieli odbyć kwarantannę w karetce pogotowia po tym, jak okazało się, że mogli zostać zakażeni koronawirusem. Po tym przypadku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że będą mieszkania, dla osób które znajdą się w podobnej sytuacji. Zwróciliśmy się do niego z prośbą, żeby te mieszkania były dostępne również dla lekarzy - powiedział polsatnews.pl doktor Michał Matuszewski, koordynator akcji w stolicy.

 

- Jednocześnie zaczęliśmy organizować akcję, bo już wcześniej zgłaszały się do nas osoby, które są gotowe przekazać czasowo mieszkania, a także lekarze, którzy ich potrzebują - wyjaśnił.

 

Izba skontaktuje właścicieli mieszkań z lekarzami

 

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie prosi o kontakt osoby dysponujące wolnymi mieszkaniami na terenie Mazowsza, które chcą udostępnić je lekarzom. Jednocześnie przyjmuje zgłoszenia od lekarzy (członków OIL w Warszawie), którzy by uniknąć ryzyka dla swoich rodzin, zamierzają na czas epidemii odizolować się od bliskich.

 

 

Izba wyjaśnia, że zapotrzebowanie dotyczy także miejsc do odbywania kwarantanny. Zastrzega, że nie odpowiada za warunki lokalowe, ale pomagamy zsynchronizować potrzeby z możliwościami.

 

ZOBACZ: Studenci medycyny pomogą lekarzom. Zaopiekują się ich dziećmi

 

Pod numerem 22 542 83 48 przyjmowane są zgłoszenia poszukujących mieszkań lekarzy, jak też oferujących je osób. W tym momencie izba ma dziesięć zgłoszonych  do udostępnienia mieszkań.

 

"Trudny czas epidemii"

 

- W imieniu lekarzy walczących z koronawirusem na pierwszej linii frontu, zwracam się z serdeczną prośbą do osób mogących udostępnić mieszkania, o to ważne w szczególnie trudnym czasie epidemii wsparcie. Wszystkim włączającym się w pomoc bardzo dziękuję. Jako izba staramy się reagować na problemy i potrzeby lekarzy, by w miarę możliwości, zapewnić i koordynować pomoc, organizować i wdrażać dodatkowe rozwiązania – powiedział prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski.

 

Apel o utworzenie dodatkowych miejsc tymczasowego odpoczynku dla lekarzy na czas kwarantanny bądź izolacji od rodziny został przesłany także do prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie