Szef KPRM: samorządy zgłaszają konieczność zmian w obostrzeniach z powodu koronawirusa

Polska
Szef KPRM: samorządy zgłaszają konieczność zmian w obostrzeniach z powodu koronawirusa
PAP/Andrzej Lange
Konferencja Michała Dworczyka rozpocznie się o 13:00

Premier Mateusz Morawiecki ogłosi zestaw kolejnych regulacji związanych z ograniczeniami dotyczącymi epidemii koronawirusa we wtorek - poinformował po spotkaniu premiera z samorządami szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Polityk nie wyjaśnił czego dotyczyć będą nowe dyspozycje dla obywateli.

Premier spotkał się w poniedziałek z samorządami - marszałkami województw i prezydentami największych miast. 

 

- Samorządy zwracały uwagę na potrzebę ustandaryzowania uregulowań związanych z epidemią koronawirusa, które powinny funkcjonować na terenie całego kraju - powiedział szef Kancelarii Premiera.

 

"Postulaty samorządów wzięte pod uwagę"

 

- Te postulaty zostały wzięte do przeanalizowania i na pewno część z nich zostanie wykorzystana w kolejnym zestawie regulacji, które premier ogłosi jutro (we wtorek - red.), regulacji dotyczących kolejnych ograniczeń związanych z rozwojem (epidemii - red.) i walką z koronawirusem - powiedział Michał Dworczyk.

 

WIDEO - Dworczyk o nowych obostrzeniach 

 

 

Jednym z tematów dyskusji były także majowe wybory prezydenckie. - My tutaj mamy jasne stanowisko: mimo tej pandemii, z którą musimy się na co dzień mierzyć, naszym wspólnym obowiązkiem jest to, aby państwo wszędzie tam, gdzie to możliwe, funkcjonowało. Tak, jak staramy się i przygotowujemy do przeprowadzenia egzaminów 8-klasisty czy egzaminów maturalnych, tak też przygotowujemy się do wyborów prezydenckich - oświadczył Dworczyk po poniedziałkowej naradzie szefa rządu.

 

Przyznał, że sytuacja w związku z epidemią jest "bardzo dynamiczna i w perspektywie tygodni może się w różny sposób zmieniać". - Natomiast na dzień dzisiejszy pracujemy nad tym, żeby te wybory się odbyły - zaznaczył Dworczyk.

 

ZOBACZ: "Wybory 10 maja to draństwo". Biedroń zapowiedział ponad 200 poprawek do rządowej "tarczy"

 

W ostatnich dniach wielu samorządowców wyraziło sprzeciw wobec planowanych na 10 maja wyborów prezydenckich. Wśród nich byli m.in. prezydenci: Warszawy, Wrocławia, Gdyni, Sopotu, Lublina, Płocka, Rybnika, Gliwic, Będzina, Sosnowca, Ciechanowa, Inowrocławia. Samorządowcy argumentują m.in., że w sytuacji epidemii koronawirusa wyborów nie da się przeprowadzić w sposób bezpieczny dla mieszkańców i członków komisji wyborczych. Część z nich przesłało takie stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej.

 

O obostrzeniach mówił wicepremier

 

W niedzielę na antenie Polsat News wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział kolejne obostrzenia ws. koronawirusa.

 

- Będziemy musieli najprawdopodobniej wprowadzić jeszcze bardziej rygorystyczne, administracyjne przepisy. Musimy wprowadzić obostrzenia administracyjne w miejscach pracy, w sklepach. Nie możemy łamać tych zasad, o których mówimy - powiedział Gliński.

 

ZOBACZ: Gliński: rząd wprowadzi kolejne obostrzenia ws. koronawirusa. Będą dotyczyć sklepów i miejsc pracy

 

Zapytany o to, czy zostanie ograniczona liczba osób wpuszczana do sklepów, odpowiedział, że "najprawdopodobniej także i to". - Powinniśmy sami o tym pamiętać. Ludzie ustawiają się w kolejkach w odpowiedni sposób, ale nie wszędzie - mówił.

 

Wicepremier, zapytany, czy te obostrzenia pojawią się w przyszłym tygodniu, odpowiedział: "one będą szybciej".

ac/luq/hlk/prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie