Władze Lombardii: zrobienie testów wszystkim w regionie trwałoby 4-5 lat

Świat
Władze Lombardii: zrobienie testów wszystkim w regionie trwałoby 4-5 lat
PAP/EPA/MARCO OTTICO
"Na początku tej epidemii zaczęto robić wiele testów, ale zostaliśmy powstrzymani przez krajowy Instytut Zdrowia, który powiedział nam, że nie możemy tracić energii na badanie także osób bez objawów i że mamy ograniczyć je tylko do chorych z symptomami" - mówił gubernator Lombardii

Zrobienie testów na obecność koronawirusa wszystkim mieszkańcom Lombardii trwałoby cztery-pięć lat - powiedział we wtorek szef władz tego włoskiego regionu Attilio Fontana. W ten sposób wykluczył możliwość poddania wszystkich takim badaniom.

W wywiadzie telewizyjnym podkreślił, że w Lombardii, gdzie mieszka 10 milionów osób, laboratoria są w stanie przeprowadzić maksimum 5 tysięcy badań dziennie.

 

- Aby zbadać wszystkich 10 milionów obywateli trzeba czterech-pięciu lat - dodał. - To propozycja, której nie możemy wziąć pod uwagę. To można zrobić w małych miejscowościach - stwierdził Fontana.

 

Testy tylko dla chorych z symptomami

 

Następnie wyjaśnił: "Na początku tej epidemii zaczęto robić wiele testów, ale zostaliśmy powstrzymani przez krajowy Instytut Zdrowia, który powiedział nam, że nie możemy tracić energii na badanie także osób bez objawów i że mamy ograniczyć je tylko do chorych z symptomami". Gubernator Lombardii zaznaczył, że masowe testy zostały wstrzymane zgodnie z tymi zaleceniami.

 

ZOBACZ: "Wyślemy karabinierów z miotaczami ognia". Wściekli burmistrzowie wyganiają Włochów do domów [WIDEO]

 

Obecnie w regionie jest 28 tysięcy zakażonych koronawirusem. Łączna liczba osób zmarłych w Lombardii, u których potwierdzono jego obecność, wzrosła do 3776. W ciągu dwóch ostatnich dni zanotowano tam spadek zgonów i zakażeń.

 

Coraz częstsze są hipotezy, że faktyczna liczba zakażonych jest we Włoszech znacznie wyższa niż oficjalne statystyki wskazujące na 63 tysiące przypadków.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie