Firma udostępnia szpitalom testy wykrywające koronawirusa. 1000 w ciągu doby

Technologie
Firma udostępnia szpitalom testy wykrywające koronawirusa. 1000 w ciągu doby
PAP/EPA/KIKO HUESCA
Zespół Warsaw Genomics przewiduje realizację 1000 testów molekularnych w ciągu jednej doby

Testy molekularne pozwalające na potwierdzenie lub wykluczenie aktywnego zakażenia koronawirusem udostępnia od piątku polska firma Warsaw Genomics. W pierwszej kolejności spółka ma zapewnić wsparcie palących potrzeb szpitali i placówek medycznych. Specjaliści Warsaw Genomics będą wykonywać 1000 testów w ciągu jednej doby.

- W obliczu zagrożenia epidemią COVID-19 wszystkie wysiłki i zasoby skoncentrowaliśmy w ostatnich dniach na zapewnieniu dostępności testów molekularnych - powiedziała dr hab. n. med. Anna Wójcicka, współzałożycielka Warsaw Genomics. - Ekspertyza naszych zespołów i nowoczesne zaplecze laboratoryjne pozwalają nam już dziś na realizację 1000 testów molekularnych w ciągu jednej doby - dodała.

 

Naukowczyni podkreśliła też, że lekarze i diagności z zespołu Warsaw Genomics w pierwszej kolejności będą umożliwiać realizację testów diagnostycznych szpitalom, placówkom medycznym i wszystkim podmiotom, które od kilku dni są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.

 

Wideo: Rozmowa z dr hab. n. med. Anną Wójcicką

  

"Ogromny dowód solidarności i odpowiedzialności społecznej"

 

- Sprawne rozpoczęcie realizacji testów diagnostycznych przez szpitale i placówki medyczne możliwe było dzięki efektywnej współpracy z resortem zdrowia, a także zaangażowaniu i współpracy z firmami reprezentującymi różne sektory gospodarki. Zawiązała się tu niejako nieformalna koalicja firm wspierających walkę z koronawirusem. To ogromy dowód solidarności i odpowiedzialności społecznej, który wszyscy dajemy w tym czasie - dodał prof. dr med. Krystian Jażdżewski, współzałożyciel Warsaw Genomics.

 

ZOBACZ: Pacjent zero opuścił szpital. "Dziękuję, że dostałem dar życia"

 

Do inicjatywy przystąpiły już m.in. PKO BP, Deloitte czy ANG Spółdzielnia, które zdecydowały się przeznaczyć środki finansowe na zakup testów i przekazać nabyte w ten sposób testy na rzecz wsparcia polskich szpitali i placówek medycznych w tym wymagającym czasie.

 

Aktualnie Warsaw Genomics realizuje testy na potrzeby placówek medycznych, a jeśli pula możliwych do realizacji badań w danym dniu pozwoli na wykonanie dodatkowych testów dla firm, które wsparły inicjatywę, będą realizować również te badania.

 

Warsaw Genomics świadczy usługi diagnostyki genetycznej oparte o nowoczesne metody diagnostyczne wypracowane przez uniwersyteckich naukowców (Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny). W skład zespołu specjalistów wchodzą lekarze, biolodzy molekularni, genetycy, bioinformatycy i matematycy.

bia/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie