Ponad 5000 łóżek w centrum wystawienniczym w Madrycie. Dramatyczny brak miejsc w szpitalach

Świat
Ponad 5000 łóżek w centrum wystawienniczym w Madrycie. Dramatyczny brak miejsc w szpitalach
Madrid Regional Government
Budowa tymczasowego szpitala utworzonego w pawilonie w centrum kongresowo-wystawienniczym Ifema w Madrycie

Pierwsi pacjenci przyjmowani są w przebudowanym centrum kongresowo-wystawienniczym IFEMA w Madrycie - wojsko buduje tam szpital polowy. Do wtorkowego popołudnia powstanie ponad 1500 separatek dla chorych oraz 96 miejsc na prowizorycznym oddziale intensywnej terapii. W sumie szpital pomieści ponad 5 tys. chorych. W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii stwierdzono 462 przypadki śmiertelne koronawirusa.

462 przypadki śmiertelne koronawirusa stwierdzono w ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii, co zwiększa liczbę zgonów z powodu Covid-19 w tym kraju do 2182 - poinformowało w poniedziałek hiszpańskie ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła od niedzieli z 28 572 do 33 089 - sprecyzował resort.

 

Władze sanitarne Hiszpanii szacują, że do poniedziałkowego popołudnia spośród ponad 33 tys. zainfekowanych wyzdrowiało zaledwie 3355 pacjentów.

ZOBACZ: Brytyjscy lekarze dostaną wytyczne, których chorych ratować

 

W sobotę w wielu stołecznych szpitalach odmawiano przyjęcia nowych pacjentów zainfekowanych koronawirusem z powodu braku łóżek. Część zakażonych, których przyjęcia odmówiły w sobotę madryckie szpitale zostało przetransportowanych przez wojsko do placówek medycznych zlokalizowanych poza stolicą. Transport odbywa się autobusami użyczonymi armii przez władze Madrytu.

 

Pacjenci umieszczani w internatach szkolnych oraz akademikach

 

Służby sanitarne Madrytu poinformowały w poniedziałek, że w związku z szybko rosnącą liczbą zakażeń i brakiem miejsc w szpitalach konieczne było umieszczenie niektórych pacjentów z lekkimi objawami koronawirusa w internatach szkolnych oraz akademikach.

 

Od soboty pierwsi pacjenci przyjmowani są na stołecznych targach IFEMA, gdzie wojsko rozszerza szpital polowy. Do wtorkowego popołudnia powstanie tam ponad 1500 separatek dla chorych oraz 96 miejsc na prowizorycznym oddziale intensywnej terapii. W sumie prowizoryczny szpital ma pomieścić ponad 5 tys. osób zakażonych koronawirusem. 

 

Do wtorkowego popołudnia w hali powstanie ponad 1500 separatek oraz 96 miejsc na prowizorycznym oddziale intensywnej terapiiPAP/EPA/Ballesteros
Do wtorkowego popołudnia w hali powstanie ponad 1500 separatek oraz 96 miejsc na prowizorycznym oddziale intensywnej terapii

 

Media obiegły zdjęcia wyczerpanych żołnierzy, którzy śpią na podłodze w hali, którą adaptowali na potrzeby szpitala przez 48 godzin bez żadnych przerw. 

 

Kilka podobnych placówek hiszpańska armia uruchomiła dotychczas w innych częściach kraju, m.in. na terenie wspólnot autonomicznych Walencji, Asturii oraz w Katalonii. 

Choć pierwszych pacjentów szpital polowy w hali IFEAM zaczął przyjmować w nocy z soboty na niedzielę, to już są tacy, którzy go opuszczają. Na Twitterze zamieszczono nagranie z pożegnania, jakie personel medyczny szpitala w hali wystawienniczej urządził pacjentowi, który został wyleczony i opuszcza placówkę. 

 

 

Według informacji resortu zdrowia w najbliższych dniach do hiszpańskich placówek medycznych trafi ponad 640 tys. testów na koronawirusa potwierdzających bądź wykluczających w ciągu zaledwie 24 godzin występowanie tej choroby.

Hospitalizowana wicepremier 

 

Rząd poinformował w poniedziałkowym oświadczeniu, że wicepremier Carmen Calvo została hospitalizowana w niedzielę z powodu infekcji dróg oddechowych i oczekuje na wyniki testu na koronawirusa.


ZOBACZ: Hiszpania: będą oceniać "wartość społeczną" i wybierać, kogo uratować

"Wicepremier udała się wczoraj po południu do szpitala, a po przeprowadzeniu badań lekarze zdecydowali, że musi tam pozostać na leczenie infekcji układu oddechowego" - przekazano w oświadczeniu. Urodzona w 1957 roku Calvo została zbadana na obecność koronawirusa, a wyniki zostaną opublikowane, gdy tylko będą znane – dodano.

 

Wcześniejsze testy przeprowadzone u członków rządu Pedra Sancheza wykazały obecność koronawirusa u minister ds. równouprawnienia Irene Montero, a także u szefowej resortu polityki terytorialnej i służb publicznych Caroliny Darias.

grz/ "El Pais", PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie