Kilkadziesiąt nowych przypadków koronawirusa w Chinach. W większości "importowanych"

Świat
Kilkadziesiąt nowych przypadków koronawirusa w Chinach. W większości "importowanych"
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
W Chinach zanotowano ponad 81 tysięcy przypadków koronawirusa

W kontynentalnych Chinach stwierdzono w sobotę, czwarty dzień z rzędu 46 nowych przypadków koronawirusa, w porównaniu z 41 dzień wcześniej. Wszystkie nowe przypadki, z wyjątkiem jednego stwierdzono u osób, które przyjechały z zagranicy - poinformowała w niedzielę Narodowa Komisja Zdrowia. W sobotę kolejnych sześć osób zmarło.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Chinach od początku epidemii wzrosła do 81 054 a liczba zgonów - 3 261.

 

Nie odnotowano dotychczas żadnego udokumentowanego przypadku zakażenia się koronawirusem od repatriantów.

 

Dokładna kontrola epidemiologiczna

 

Jednak władze centralne i lokalne nakładają na nich cały szereg ograniczeń mających wykluczyć taką ewentualność. W niektórych miastach, m. in. w Kantonie, przyjeżdżających obowiązuje dwutygodniowa kwarantanna. Osoby przechodzące kwarantannę pokrywają jej koszt z własnych środków.

 

ZOBACZ: "Róbcie testy, nie oszukujcie ludzi". Apel starosty do rządu po śmierci 45-latka

 

Powracający Chińczycy mogą przekraczać granicę tylko w większych ośrodkach, gdzie prowadzona jest dokładna kontrola epidemiologiczna. W Pekinie i w Szanghaju na obecność wirusa badani są wszyscy przybywający do kraju transportem lotniczym.

 

Chińska Administracja Lotnictwa poinformowała, że lotniska w Pekinie nie będą przyjmować od niedzieli pasażerów z międzynarodowych rejsów - podała Cywilnego. Rejsy do Pekinu będą przekierowywane na inne lotniska w kraju, gdzie pasażerowie przejdą badania na obecność SARS-CoV-2.

 

Odciążenie lotnisk w stolicy

 

Jak podkreślono w komunikacie Administracja Lotnictwa Cywilnego ChRL (CAAC), chodzi o odciążenie lotnisk w stolicy, przez które przechodzi coraz liczniejsza grupa pasażerów powracających do kraju m.in. z Europy, gdzie wywodzący się z Chin koronawirus SARS-CoV-2 czyni coraz większe spustoszenia.

 

ZOBACZ: Kolejne przypadki koronawirusa. W Poznaniu zmarła 37-latka

 

Do obsługi pasażerów z międzynarodowych rejsów wyznaczono w Chinach 12 portów lotniczych. Dopiero po przejściu badań na obecność koronawirusa w jednym z nich, podróżni zdążający do Pekinu będą mogli przesiąść się do samolotów, którymi będą przetransportowani do stolicy kraju. Osoby zakażone zostaną skierowane na kwarantannę w mieście, gdzie przeprowadzono test.

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie