Polskiej gospodarce grozi recesja? "Nasze modele tego nie zakładają"

Biznes
Polskiej gospodarce grozi recesja? "Nasze modele tego nie zakładają"
Publicdomainpictures/ag gaj

Prognozy Narodowego Banku Polskiego nie zakładają wejścia polskiej gospodarki w recesję - podkreślił prezes Adam Glapiński. Ocenił, że wzrost gospodarczy spowolni, ale nawet w najgorszym przypadku nie spadnie poniżej 1,6 proc.

Glapiński pytany na konferencji w środę o to jakie tempo wzrostu polskiego PKB jest przewidywane w związku z koronawirusem, zaznaczył, że "trudno jest cokolwiek przewidzieć".

 

Dodał, że modele i prognozy sporządzane przez NBP wykazują spowolnienie, ale nie "tak katastroficzne" jak jest to przedstawiane w mediach.

 

- Nawet najbardziej pesymistyczne nasze modele nie schodzą poniżej 1,7- 1,6 proc. (PKB - red.). Myślę, że będzie ok. 2 proc., ale jestem pełen optymizmu. Zawsze liczę na to, że więcej - powiedział prezes.

 

"Gospodarka bardzo szybko skoczy w górę"

 

Glapiński zwrócił uwagę, że po przejściu koronawirusa, bądź po przejściu szczytu zachorowań, gospodarka będzie silnie odbijała w górę. Rosnąć będzie konsumpcja, inwestycje.

 

- Gospodarka bardzo szybko skoczy w górę i będzie odrabiać straty - zaznaczył.

 

Ocenił ponadto, że 2021 rok powinien być "bardzo dobry, lepszy niż przewidywaliśmy" jeśli chodzi o wzrost PKB.

 

Uczestniczący w konferencji premier Mateusz Morawiecki dodał, że w mimo iż tym roku deficyt budżetowy wystąpi, to nie ma konieczności natychmiastowej nowelizacji ustawy budżetowej na 2020 rok. Wskazał, że jeżeli będzie to konieczne to nastąpi w drugiej połowie br. 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie