Grupa krwi może zwiększać ryzyko zarażenia koronawirusem

Świat
Grupa krwi może zwiększać ryzyko zarażenia koronawirusem
Pixabay/Belova59

Badania uczonych z Chin wskazują na to, że grupa krwi jest jednym z głównych czynników wpływających za prawdopodobieństwo zarażenia koronawirusem oraz może decydować o przebiegu objawów choroby Covid-19.

Badacze z Wuhan i Shenzen przeprowadzili eksperymenty na próbie ponad 2100 pacjentów z kilku szpitali w tych miastach. Z publikacji zamieszczonej przez medRxiv wynika, że grupa krwi jest nie tylko jednym z głównych czynników wpływających na nasilenie objawów, ale też może zwiększać same ryzyko zainfekowania.


Wśród zarażonych koronawirusem pacjentów była bowiem spora nadreprezentacja tych z grupą A, mniejsza z grupą AB i nieznaczna z grupą B. Osób z grupą 0 było wśród chorych znacznie mniej niż można by się spodziewać na podstawie ogólnego rozkładu grup krwi wśród miejscowej ludności.

 

Pacjenci z grupą A najbardziej zagrożeni


Pacjenci z grupą krwi A wydają się więc najmniej odporni na zakażanie i najbardziej narażeni na cięższy przebieg choroby, zaś najbardziej odporni wydają się ci z grupą 0.

 

ZOBACZ: Noworodek może zarazić się koronawirusem od matki? Wyniki badań


"Osoby z grupą krwi A być może potrzebują szczególnie wzmocnionej ochrony w celu zmniejszenia niebezpieczeństwa infekcji oraz mogą potrzebować pilniejszej opieki i silniejszej terapii" - sugerują uczeni.

Nie wykazano natomiast związku między płcią oraz wiekiem, a ryzykiem zarażenia.

Wyniki badań wskazujące na korelację między grupą krwi a ryzykiem zarażenia koronawirusem są wstępne i niepotwierdzone dlatego nie mogą na razie stanowić rekomendacji dla szpitali.

emi/dk/RMF FM
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie