Wybory można przesunąć - Andrzej Rozenek w "Graffiti"

Polska
Wybory można przesunąć - Andrzej Rozenek w "Graffiti"
Polsat News

Andrzej Rozenek (Lewica) powiedział w "Graffiti", że w sytuacji epidemii koronawirusa istnieją przesłanki do przesunięcia wyborów. Według niego wyborcy przy urnach będą dla siebie wzajemnie zagrożeniem, nie ma pewności, czy będzie wystarczająco dużo chętnych do zasiadania w komisjach i przeprowadzenia głosowania. Jednak najważniejsze jest zawieszenie kampanii przez opozycję i nierówna sytuacja.

W programie miał uczestniczyć wicepremier Jarosław Gowin. Jednak polityk w ostatniej chwili odwołał udział w programie, co uzasadnił tym, że miał kontakt z ministrem Michałem Wosiem. Minister środowiska w poniedziałek ujawnił, że miał kontakt z osobą z Lasów Państwowych, która ma stwierdzonego koronawirusa, a przeprowadzone badanie potwierdziło chorobę także u niego. Jarosław Gowin nie ujawnił jaki jest jego stan zdrowia.

 

Są przesłanki do przesunięcia wyborów

 

- Wczoraj słyszałem premiera, który powoływał się na przykład francuski i mówił, że 10 maja będziemy gotowi do przeprowadzenia wyborów. Dzisiaj się dowiedzieliśmy, że nie będzie we Francji drugiej tury, będzie ona przełożona ze względu na epidemię koronawirusa - powiedział Rozenek.

 

- Nie znam innego państwa, które w przypadku takiego zagrożenia nie pomyślałoby o przełożeniu wyborów - stwierdził Rozenek. Jak stwierdził nie należy obawiać się o to, że konstytucja nie przewiduje nadzwyczajnego przedłużenia kadencji prezydenta. - Prezydenta wybieraliśmy pięć lat temu, więc trzy miesiące zapasu zawsze mamy - powiedział polityk Lewicy. - Ponadto rząd w każdej chwili może wprowadzić stan klęski i wtedy wybory można przesunąć. Można także ogłosić stan wyjątkowy - przypomniał Rozenek.

 

- Ludzie, idąc do lokali wyborczych, będą stanowili dla siebie wzajemnie zagrożenie, będą wirusa sobie podawali - powiedział polityk. Są także kwestie techniczne: pytanie, jak wiele osób będzie w stanie usiąść w komisjach wyborczych i wybory przeprowadzić - pytał polityk.

 

Jednak według niego ważniejszą przesłanką jest nierówność dostępu do mediów. Rozenek przypomniał, że w obecnej sytuacji dostęp do mediów ma niemal wyłącznie Andrzej Duda. Pozostali kandydaci nie mają możliwości pokazywania się w mediach w takim samym zakresie.

- Jak teraz zapewnić dostęp do mediów dla wszystkich kandydatów, którzy potraktowali ostrzeżenia poważnie i przerwali jeżdżenie po kraju i spotkania z wyborcami? - pytał Rozenek.

 

Rozenek: słuchać zaleceń ministra zdrowia 

 

- Trzeba w sytuacji epidemii koronawirusa słuchać zaleceń ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Ci, którzy mogą zostać, powinni zostać w domu. Rozwój zarazy jest taki, że coraz więcej osób będzie zarażonych, będzie coraz niebezpieczniej. Należy się spodziewać, że będą to tysiące zarażonych. Mniej kontaktów z innymi ludźmi oznacza wolniejsze rozprzestrzenianie wirusa i to jest najlepsza metoda - powiedział Rozenek o epidemii.

 

Przypomniał, że Lewica przedstawiła swój pakiet rozwiązań, które powinny pomóc pracobiorcom i pracodawcom. Jego zdaniem większość firm przeżywa trudny okres, a "większość pracobiorców ma problem".

 

- To rząd dysponuje odpowiednimi środkami, żeby pomóc zarówno pracodawcom i pracownikom. Unia Europejska zadeklarowała środki i trzeba się zastanowić jak je wykorzystać, aby wszyscy wyszli obronną ręką z tej sytuacji - zaznaczył Rozenek.


- To, co można zrobić teraz to wywierać presję na rząd. Wywieraliśmy presję, żeby aptekarze sami robili preparaty do dezynfekcji i to się okazało możliwe. Presja, żeby rząd nie kupował kilkuset limuzyn teraz, też dała efekt i rząd się wycofał. Tam, gdzie obywatele widzą, że trzeba w jakiejś sprawie alarmować trzeba to robić, żeby rząd widział, że coś jest do zrobienia - zaznaczył Rozenek.

 

Jego zdaniem to rządzący wiedzą, jakie instrumenty można wykorzystać. - To nie opozycja jest od tego. My możemy w poszczególnych, konkretnych sprawach podpowiadać rozwiązania - dodał Andrzej Rozenek.

 

WIDEO - Andrzej Rozenek o kampanii w czasie epidemii koronawirusa

 

 

Dotychczasowe odcinki programu "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie