Bill Gates odchodzi z zarządu Microsoftu. Znamy powód

Biznes
Bill Gates odchodzi z zarządu Microsoftu. Znamy powód
Flickr/ OnInnovation
65-letni Gates od założenia Microsoftu w 1975 roku do 2006 miał decydujący głos w sprawach strategicznych firmy, nawet kiedy nie pełnił formalnie funkcji jej prezesa

Bill Gates po 45 latach pracy odchodzi z rady dyrektorów Microsoftu i Berkshire Hathaway, o czym poinformował we wpisie na portalu LinkedIn. Przedsiębiorca zadeklarował, że zamierza jeszcze bardziej skupić się na działalności dobroczynnej i charytatywnej.

Gates, współzałożyciel Microsoftu, zasiadał w radzie dyrektorów firmy od 2004 r. "Przywództwo w firmach Berkshire i Microsoft nigdy nie było silniejsze, więc nadszedł czas, aby zrobić ten krok" - przekazał we wpisie zatytułowanym "Focusing My Time" (skupiając się na własnym czasie - red.).

 

Berkshire Hathaway, o której wspomina Gates, to grupa kapitałowa zajmująca się przede wszystkim ubezpieczeniami.

 

Nie zawiesza współpracy całkowicie

 

"Odejście z zarządu Microsoftu w żadnym razie nie oznacza odejścia z firmy" - zaznaczył przedsiębiorca i dodał, że Microsoft zawsze będzie ważną częścią jego życiowej pracy. "Nadal będę współpracował z Satyą (Nadellą, prezesem Microsoftu - red.) i kierownictwem technicznym, aby pomagać w kształtowaniu wizji firmy oraz współuczestniczyć w osiąganiu jej ambitnych celów" - zadeklarował.

 

ZOBACZ: Szef Amazona najbogatszym człowiekiem świata. Pobił rekord Billa Gatesa

 

Podkreślił również, że ma w sobie "więcej optymizmu niż kiedykolwiek" w związku z postępami firmy i tym, jakie korzyści może ona nadal przynosić światu.

 

Satya Nadella, który jest prezesem firmy od 2014 roku, stwierdził natomiast, że Microsoft nadal będzie czerpał korzyści z "ciągłej technicznej pasji Billa i jego porad", które mają zaowocować dalszym rozwijaniem produktów i usług spółki. "Jestem wdzięczny za przyjaźń Billa i nie mogę się doczekać dalszej współpracy" - stwierdził Nadella, cytowany w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym na stronie Microsoftu.

 

Więcej czasu na filantropię

 

Gates w swoim wpisie zadeklarował, że powodem jego decyzji jest chęć jeszcze większego zaangażowania się w działalność filantropijną, w szczególności związaną ze sprawami zdrowia i zmian klimatycznych. "Traktuję priorytetowo moje zaangażowanie w rozwiązywanie najtrudniejszych wyzwań stojących przed światem" - stwierdził.

 

ZOBACZ: Bill Gates wspiera alternatywne badania nad chorobą Alzheimera. Zainwestował 50 mln dolarów

 

65-letni przedsiębiorca od założenia Microsoftu w 1975 roku do 2006 miał decydujący głos w sprawach strategicznych firmy, nawet kiedy nie pełnił formalnie funkcji jej prezesa. W późniejszym okresie ograniczył swoje zaangażowanie w działalność spółki, rezygnując z pracy w pełnym wymiarze na rzecz działalności dobroczynnej.

 

W 2000 roku wraz z żoną Melindą założył "Bill & Melinda Gates Foundation" - największą na świecie organizację charytatywną, która angażuje się m.in. w rozwiązywanie problemów tzw. Trzeciego Świata, w szczególności przeciwdziałając występującym tam chorobom. Na światowe zdrowie fundacja przeznacza rocznie średnio 800 mln dolarów amerykańskich.

 

W 2019 roku działalność filantropijna Gatesa została przedstawiona w dokumentalnym miniserialu Netflixa "W głowie Billa Gatesa".

bia/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie