Ruszyły kontrole sanitarne w pociągach. Wiele połączeń zostanie zawieszonych

Biznes
Ruszyły kontrole sanitarne w pociągach. Wiele połączeń zostanie zawieszonych
Twitter/Ministerstwo Infrastruktury
Kontrole sanitarne w pociągach przeprowadzają m.in. funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei

Straż Ochrony Kolei oraz służby sanitarne kontrolują stan zdrowia pasażerów międzynarodowych pociągów wjeżdżających do Polski. Podróżni muszą wypełniać karty lokalizacyjne, podobne do tych rozdawanych w samolotach. Decyzję o zawieszeniu połączeń zagranicznych podjął czeski odpowiednik naszego PKP Intercity. Transgraniczny ruch kolejowy utrudni też zamknięcie granic przez Ukrainę.

W ramach kontroli sanitarnych, pasażerowie międzynarodowych pociągów wjeżdżających do Polski wypełniają karty lokalizacyjne. Przypominają one ankiety, w których wpisuje się m.in. dane osobowe oraz miejsce, w którym będziemy przebywać po przyjeździe do Polski. Podobne karty wypełniają od kilku tygodni przylatujący samolotami.

 

"Procedury mają zapobiec niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się w Polsce koronawirusa" - poinformował Urząd Transportu Kolejowego (UTK).

 

UTK: procedury tak prowadzone, by nie było opóźnień

 

Karty lokalizacyjne dostępne są w kasach biletowych i na pokładach pociągów, a także na stronie internetowej UTK. Po wypełnieniu trzeba je wrzucić do "odpowiednio zabezpieczonego miejsca" w pociągu lub oddać drużynie konduktorskiej. Natomiast jeżeli pociąg przyjeżdża spoza Unii Europejskiej, ankiety będzie zbierać Straż Graniczna.

 

ZOBACZ: Koreańskie media: Polak zakażony koronawirusem

 

Ponadto pracownicy Straży Ochrony Kolei oraz służby sanitarne kontrolują temperaturę ciała pasażerów. UTK zapewnił, że wszystkie czynności związane z epidemią koronawirusa są prowadzone "tak, by nie wpływać na punktualność pociągów".

 

Gdy wobec osoby jadącej pociągiem pojawi się podejrzenie koronawirusa, to służby sanitarne zdecydują, czy należy przewieźć ją do szpitala.

 

Czechy zawieszają pociągi, Ukraina zamyka granice

 

Tymczasem liczba pociągów międzynarodowych wjeżdżających do Polski zmniejszy się. Od piątku transgraniczne połączenia zawieszają České dráhy, czeski odpowiednik PKP Intercity.

 

ZOBACZ: Ważna informacja episkopatu. Chodzi o uczestnictwo w mszach świętych

 

Oznacza to, że z rozkładów jazdy czasowo znikną również połączenia polskiego przewoźnika do Czech, które realizowane są wspólnie z czeską spółką. Nie będą też jeździły pociągi do Wiednia, które zawrócą na stacjach granicznych (m.in. Rzepin i Bohumin) lub całkiem odwołane. Ich dokładna lista dostępna jest na stronie PKP Intercity

 

Najprawdopodobniej w czwartek swoje granice zamknie Ukraina. Jeżeli zapadnie taka decyzja, zawieszone zostaną połączenia kolejowe łączące Przemyśl, Lwów i Kijów oraz nocny pociąg do Odessy.

wka/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie