Druga osoba na świecie wyleczona z wirusa HIV

Technologie
Druga osoba na świecie wyleczona z wirusa HIV
Pixabay
Lekarze potwierdzają: drugi pacjent wyleczony z wirusa HIV

Lekarze twierdzą, że 40-letni mężczyzna z Londynu jest drugą osobą na świecie, która została wyleczona z wirusa HIV. W organizmie Adama Castillejo nie znaleziono śladów wirusa po ponad 30 miesiącach od zakończenia terapii przeciwretrowirusowej.

Jak informuje cytowane przez BBC czasopismo "Lancet HIV", 40-latka nie wyleczył jednak leki, a chemioterapia i przeszczep szpiku kostnego pozyskanego od dawcy z mutacją CCR5. Zabieg ten przeprowadzono, kiedy zachorował na białaczkę.

 

Jak podkreślono, dawca Adama Castillejo posiadał "niezwykle rzadki gen", który zapewnia odporność na wirusa HIV.

 

ZOBACZ: Zmienił DNA - chciał stworzyć superdzieci odporne na HIV. Trafi do więzienia

 

Według BBC, u brytyjskiego pacjenta doszło do remisji ziarnicy, jak również do cofnięcia się zakażenia HIV do takiego stopnia, że wirus ten nie jest wykrywany w jego organizmie dostępnymi metodami.

 

Pierwszy był "Berliński pacjent"

 

40-latek zdecydował się ujawnić swoją tożsamość dopiero teraz, jednak media informowały o jego przypadku już rok temu, opisując go jako "pacjent z Londynu". Teraz, gdy po ponad 30 miesiącach od zakończenia leczenia w jego organizmie nie stwierdzono obecności wirusa HIV, lekarze ogłosili Castillejo drugim w historii przypadkiem wyleczenia z HIV.

 

Pierwszym był w 2011 roku Timothy Brown, którego określa się mianem "Berlińskiego pacjenta". Jego terapia przebiegła w sposób identyczny, jak leczenie pacjenta z Londynu.

 

ZOBACZ: Z aptek zniknie cynk? Ma chronić przed koronawirusem

 

- Nasze dokonania pokazują, że sukces osiągnięty dzięki transplantacji komórek macierzystych jako lekarstwa na HIV, po raz pierwszy osiągnięty dziewięć lat temu w przypadku "Berlińskiego pacjenta", może zostać powtórzony - powiedział cytowany przez BBC prof. Ravindra Kumar Gupta z Uniwersytetu w Cambridge.

 

W przeciągu ostatnich kilku lat podobnej terapii zostali poddani także inni pacjenci z wirusem HIV. Pomimo oznak remisji, leczenie to nie okazało się być jednak skuteczne.

zdr/bas/ BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie