Zestrzelenie boeinga nad wschodnią Ukrainą. Rusza proces oskarżonych

Świat
Zestrzelenie boeinga nad wschodnią Ukrainą. Rusza proces oskarżonych
PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN
W niedzielę przed ambasadą rosyjską w Hadze odbył się milczący protest bliskich ofiar katastrofy

W poniedziałek w Amsterdamie rozpoczął się proces 3 Rosjan i Ukraińca oskarżonych o zabójstwo w związku z zestrzeleniem malezyjskiego boeinga nad wschodnią Ukrainą w lipcu 2014 roku. Zginęło wtedy 298 osób, w tym 196 obywateli Holandii.

Rosjanie Igor Girkin, Oleg Pułatow i Siergiej Dubinski oraz Ukrainiec Leonid Charczenko zajmowali wysokie stanowiska w strukturach prorosyjskich separatystów w Donbasie. To oni mieli odegrać ważną rolę w zestrzeleniu samolotu nad wschodnią Ukrainą, na obszarze kontrolowanym właśnie przez nich. 

 

Proces toczy się w ściśle strzeżonym budynku na skraju portu lotniczego Amsterdamu Schiphol bez obecności oskarżonych. Może potrwać do przyszłego roku. W pierwszym dniu mają być rozpatrywane przede wszystkim kwestie proceduralne. Dotychczasowe akta sprawy liczą 36 tys. stron. Rosja twierdzi, że nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rozbicie się samolotu.

 

ZOBACZ: Wymiana więźniów: do Rosji wrócił dowódca uwikłany w zestrzelenie pasażerskiego samolotu nad Ukrainą

 

Zestrzelony w obwodzie donieckim

 

Lecący do Kuala Lumpur Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych (numer lotu MH17) zestrzelono 17 lipca 2014 roku niedaleko wsi Hrabowe w obwodzie donieckim na Ukrainie, około 40 km od granicy z Rosją. Do zamachu wykorzystano system rakietowy Buk należący do rosyjskiej jednostki wojskowej w Kursku.

 

"Sprawiedliwość dla MH17"

 

Krewni ofiar katastrofy zorganizowali w niedzielę milczący protest naprzeciwko rosyjskiej ambasady w Hadze. Postawiono 298 pustych krzeseł. Na niektórych z nich leżały zdjęcia zmarłych. "Sprawiedliwość dla MH17" - to hasło widniało na białej tablicy wbitej w ziemię na miejscu zgromadzenia.

 

ZOBACZ: Zestrzelenie samolotu przez Iran. Wyciekło tajne nagranie rozmowy pilota z wieżą

 

Komunikat polskiego MSZ

 

Polskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie w sprawie rozpoczynającego się procesu. 

 

"MSZ z zadowoleniem odnotowuje przewidziane na 9 marca 2020 roku rozpoczęcie, przed organami sprawiedliwości Królestwa Niderlandów, procesu sądowego mającego na celu wyjaśnienie prawdziwych okoliczności oraz ustalenie winnych zestrzelenia nad terytorium Ukrainy, kontrolowanym przez wspierane przez Rosję siły separatystyczne samolotu Malezyjskich Linii Lotniczych MH17 w dniu 18 lipca 2014 roku" - napisano.

 

ac/ polsatnews.pl, Reuters, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie