Zabójstwo wiceszefowej krakowskiej prokuratury. Dopuszczono opinię biegłych

Polska
Zabójstwo wiceszefowej krakowskiej prokuratury. Dopuszczono opinię biegłych
Polsat News
"Oskarżony nie tylko nie był poddany obserwacji psychiatrycznej, ale nawet nie był porządnie psychiatrycznie zbadany" - dowodził broniący oskarżonego adw. Jan Widacki

Sąd ponownie zajmuje się sprawą Przemysława J., oskarżonego o zabójstwo swojej matki Anny J., wiceszefowej krakowskiej prokuratury. Podczas czwartkowej rozprawy zdecydowano o dopuszczeniu dowodu z opinii innych biegłych lekarzy psychiatrów.

Krakowski sąd w marcu ub.r. wymierzył 29-letniemu wówczas Przemysławowi J. karę dożywotniego pozbawienia wolności. Mężczyznę oskarżono o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swojej matki, wiceszefowej Prokuratury Okręgowej w Krakowie Anny J., której zadał prawie 90 ciosów nożem i innym narzędziem.

 

Obrońcy oskarżonego chcieli opinii innych biegłych

 

Od tego wyroku - jak poinformował rzecznik krakowskiego sądu apelacyjnego Tomasz Szymański - odwołali się obrońcy J. Podczas czwartkowej rozprawy, która odbyła się za zamkniętymi drzwiami, zdecydowano o dopuszczeniu dowodu z opinii innych biegłych psychiatrów.

 

ZOBACZ: Z ranami kłutymi wszedł do przychodni. Zatrzymano podejrzanego o atak nożem

 

Wcześniej w sprawie J. została wydana opinia specjalistów z Katedry Medycyny Sądowej i dołączona do niej opinia dwóch biegłych lekarzy psychiatrów. Obrońcy J. mieli jednak wątpliwości, dotyczące tak sporządzonej opinii.

 

- W ocenie obrony to w ogóle nie jest opinia psychiatryczna - a jeśli nawet, to jest ona wadliwa i wymaga dopuszczenia dowodu z opinii innych biegłych - tłumaczył sędzia Szymański. Jak dodał, "główna oś apelacji dotyczy zatem kwestii niewyjaśnienia - w ocenie obrony - w pełni kwestii poczytalności Przemysława J".

 

Chcą też niższej kary

 

Obrońcy w swoich apelacjach, którymi sąd zajmie się po rozstrzygnięciu kwestii poczytalności, podnieśli również zarzut "rażąco surowej kary". Wskazywali, że nawet w sytuacji ponownego uznania pełnej poczytalności, powinna ona być niższa.

 

Wątpliwości co do tej kwestii nie miała prokuratura. Jak mówił po ogłoszeniu ubiegłorocznego wyroku prok. Wojciech Konstanty, "poczytalność - zarówno w czasie popełniania przestępstwa, jak i po jego popełnieniu - nie budzi żadnych wątpliwości". - Oskarżony był poczytalny i potwierdził to sąd - wskazywał prokurator.

 

Z kolei broniący J. adw. Jan Widacki ocenił wówczas, że "oskarżony nie tylko nie był poddany obserwacji psychiatrycznej, ale nawet nie był porządnie psychiatrycznie zbadany".

 

Przemysław J. odpowiadał także za zadanie ciosów nożem ochroniarzowi budynku, w którym zaatakował matkę, grożenie atrapą broni mężczyźnie, któremu - uciekając - zabrał samochód, oraz za jazdę pod wpływem alkoholu.

 

Po zabójstwie podjął ucieczkę jak z filmu akcji

 

Do zabójstwa Anny J. doszło w sobotę 9 stycznia 2016 r., w mieszkaniu na zamkniętym osiedlu w Krakowie. Policja otrzymała zgłoszenie, że w jednym z bloków słychać było krzyk kobiety, a chwilę po tym z mieszkania wyszedł mężczyzna poplamiony krwią. Na miejsce przyjechał pluton alarmowy i kilka radiowozów.

 

ZOBACZ: Zadał 118 ciosów nożem swojej dziewczynie. Sąd Najwyższy nie zgodził się na dożywocie

 

Mężczyzna wsiadł do samochodu i zaczął uciekać. Po drodze miał wypadek i przesiadł się do innego auta, którego kierowcę sterroryzował atrapą broni. Uciekając tym pojazdem, uderzył w autobus komunikacji miejskiej, potem spowodował inną kolizję, a w końcu zaczął uciekać pieszo.

 

Ścigający go policjanci wzywali J. do odrzucenia broni, ale mężczyzna tego nie zrobił. Padły strzały ostrzegawcze, ale ostatecznie uciekający został obezwładniony przy pomocy paralizatora. Zatrzymany był pod wpływem alkoholu.

 

W śledztwie J. nie odniósł się do zarzutu zabicia matki. Dla dobra wymiaru sprawiedliwości przejęła je Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Z opinii biegłych lekarzy wynikało, że oskarżony zdawał sobie sprawę ze swojego działania i mógł zapanować nad swoim postępowaniem.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie