"Wypowiedzi nie dyskwalifikują jej kompetencji". Starostwo staje po stronie inspektor sanitarnej

Polska
"Wypowiedzi nie dyskwalifikują jej kompetencji". Starostwo staje po stronie inspektor sanitarnej
Facebook/HTC Słubice/PAP/Lech Muszyński
Starostwo staje po stronie inspektor. GIS domaga się jej odwołania

Starosta Słubic Leszek Bajon spotka się z inspektor Jadwigą Caban-Korbas w związku z jej wypowiedziami podczas środowego sztabu kryzysowego - przekazał rzecznik prasowy starostwa, Wojciech Obremski. Zastrzegł jednak, że podejmowanie pochopnych decyzji w obecnej sytuacji byłoby nie na miejscu, gdyż wypowiedzi "nie dyskwalifikują kompetencji inspektor" .

W związku z potwierdzeniem pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w województwie lubuskim w środę w słubickim starostwie zebrał się sztab kryzysowy, podczas którego głos zabrała Państwowa Powiatowa Inspektor Sanitarna.

 

Inspektor mówił o rodzinie, kornikach i... śpiewała

 

Media obiegło nagranie opublikowane przez koscierzyna24.info na Facebooku. Caban-Korbas na posiedzeniu sztabu opowiadała m.in. o relacjach rodzinnych chorego. Mówiąc o tym, że próbowała uzyskać dane dotyczące pacjenta, stwierdziła, że na tyle poczuł się lepiej, "że już się odgrażał". O Cybince, w której mieszka chory, powiedziała, że "podobno wygląda, jakby ją korniki zżarły".

 

ZOBACZ: Inspektor Sanitarna mówiła o relacjach rodzinnych chorego na koronawirusa. GIS reaguje

 

Inspektor udzieliła też kilku rad.  - Nie całujcie się z nikim, kto wykazuje objawy infekcyjne i nie jest mężem. A nawet może i z mężem też nie, bo po co chłopa tam zarazić - radziła inspektor.

 

Opublikowane nagranie kończy fragment, na którym inspektor śpiewa: "Jak się masz, kochanie, jak się masz". Pełny zapis konferencji został opublikowany na profilu HTS Słubice.

 

 

 
"Podejmowanie pochopnych decyzji byłoby nie na miejscu"

 

- Wypowiedzi nie dyskwalifikują szerokich kompetencji doświadczonego pracownika, który kieruje Powiatową Stacją Sanitarno–Epidemiologiczną w Słubicach prawie od 30 lat - poinformował w czwartek Obremski. Jak dodał, w związku z tą sytuacją starosta wraz z zarządem powiatu mają się spotkać z inspektor Jadwigą Caban-Korbas i przeprowadzić z nią rozmowę.

 

ZOBACZ: Wojewoda: nie ma żadnego nowego przypadku koronawirusa w Lubuskiem

 

- Ale podejmowanie jakichkolwiek pochopnych decyzji kadrowych pod presją oraz w okolicznościach, w jakich znalazł się powiat słubicki w związku z pojawieniem się koronawirusa, byłoby nie na miejscu - wskazał rzecznik w stanowisku starostwa.

 

 

Do sprawy odniósł się również w czwartek Generalny Inspektorat Sanitarny. - Zachowanie Państwowej Powiatowej Inspektor Sanitarnej w Słubicach Jadwigi Caban-Korbas jest nieakceptowalne. Lubuski Wojewódzki Inspektor Sanitarny zwrócił się do starosty powiatowego o natychmiastowe odwołanie jej z zajmowanego stanowiska - poinformował Inspektorat.

 

"Front wsparcia pani Jadwigi"

 

Głos w całej sytuacji zabrała też Telewizja Horyzont TV Słubice, która zapewniła, że jej intencją "nie było przedstawienie w niewłaściwym świetle Dyrektor Słubickiego Sanepidu".

 

ZOBACZ: Koronawirus a ciąża. Naukowcy przeprowadzili badania

 

"Prowadzona na Facebooku transmisja z obrad Powiatowego Sztabu Zarządzania Kryzysowego w Słubicach, umieszczona następnie na portalu społecznościowym w postaci nagrania, została bez naszej zgody przez TV Kościerzyna stronniczo przemontowana i udostępniona, tworząc poprzez wyrwane z kontekstu wypowiedzi Pani Dyrektor, materiał o zupełnie innej wymowie" - napisała telewizja w oświadczeniu.

 

 

TV Słubice zapewniła, że podczas poprzednich wystąpień inspektor wykazywała się "ogromną wiedzą merytoryczną" i "dużym dystansem", który w tym wypadku "mógł zostać źle odebrany". W poprzednim wpisie telewizja dodała odnośnik do wydarzenia "Zwolnij A Pożałujesz! Front wsparcia Pani Jadwigi" - na razie inicjatywę wsparło ok. 100 osób.

bas/ml/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie