Kidawa-Błońska o aborcji. "Powinna być edukacja seksualna"

Polska
Kidawa-Błońska o aborcji. "Powinna być edukacja seksualna"
PAP/Piotr Nowak
Kidawa-Błońska była pytana o postulat wprowadzenia aborcji na żądanie

- Sprawa aborcji powinna być decyzją kobiety; jeżeli chcemy, żeby aborcji w Polsce nie było, powinna być edukacja seksualna - powiedziała w czwartek w Trzciance (Wielkopolskie) kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska.

Na spotkaniu z mieszkańcami miasta, odpowiadając na pytanie o możliwość wprowadzenia aborcji na żądanie, powiedziała, że jej zdaniem "to kobieta powinna decydować o swoim życiu".

 

- W tej chwili w Polsce mamy taką ustawę (antyaborcyjną - red.), jaką mamy, i ta ustawa także nie jest przestrzegana - powiedziała. Jak wyjaśniła, mimo że zgodnie z ustawą jest zagwarantowane, że w trzech przypadkach kobieta może skorzystać z aborcji, to mimo to "nie może tej aborcji w Polsce wykonać". - Jeżeli jest prawo, powinno być w Polsce stosowane - zaapelowała.

 

- Jeżeli chcemy, żeby aborcji w Polsce nie było, bo tego nikt nie chce, bo to jest rzecz niedobra, to powinna być edukacja seksualna. Ja nie wiem skąd taki strach przed tym, żeby młodzież poznawała funkcjonowanie własnego ciała. Po drugie - powinna być dostępność do antykoncepcji - dodała.

 

ZOBACZ: "Będę gwarantem silnej i bezpiecznej Polski". Konwencja wyborcza Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

 

W jej ocenie, jeżeli te warunki zostaną spełnione, to "ta ustawa, która jest w tej chwili, będzie mogła wystarczyć".

 

- Na razie nie ma żadnej innej ustawy; to jest temat, który bardzo dzieli nasze społeczeństwo, dlatego trzeba działać mądrze, rozważnie - ale kobieta powinna decydować - powiedziała Kidawa-Błońska.

 

Kandydatka zapewniła, że jej zdaniem w Polsce zalegalizowane powinny być związki partnerskie. Przypomniała, że konstytucja gwarantuje wszystkim równe prawa i, jak stwierdziła, nie może być tak, że "ze względu na czyjeś przekonania te prawa są ograniczone".

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie