Zamieszanie wokół dymisji premiera Ukrainy

Świat
Zamieszanie wokół dymisji premiera Ukrainy
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
- Honczaruk już nie jest premierem - twierdzi jeden z deputowanych

Biuro prasowe rządu Ukrainy zdementowało we wtorek informację o tym, że premier Ołeksij Honczaruk złożył wniosek do sądu administracyjnego o uniemożliwienie rozpatrywania jego dymisji na środowym posiedzeniu parlamentu.

We wtorek wieczorem agencja Interfax-Ukraina, powołując się na biuro prasowe Okręgowego Sądu Administracyjnego Kijowa, podała, że Honczaruk zwrócił się z wnioskiem o uniemożliwienie rozpatrywania przez parlament dymisji szefa rządu oraz dymisji innych członków gabinetu.

 

Według agencji wniosek dotyczył wydania zakazu przewodniczącemu parlamentu Dmytrowi Razumkowowi włączenia do porządku obrad środowego nadzwyczajnego posiedzenia Rady Najwyższej Ukrainy dodatkowego punktu przewidującego dymisję premiera czy też dymisję jakiegokolwiek członka rządu.

 

ZOBACZ: Ukraina: protest przed budynkiem, w którym przebywał zarażony koronawirusem

 

Sąd poinformował, że usunie wiadomość o wniosku ze swojego portalu. Zaznaczył, że rozpatrywana jest kwestia istnienia podstaw prawnych dla rozpatrzenia danego wniosku – podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na biuro prasowe sądu administracyjnego.

 

Biuro prasowe rządu Ukrainy zdementowało później informację o złożeniu przez premiera wniosku. Informacja ta nie jest zgodna z rzeczywistością, wszystkie informacje o działaniach premiera są publikowane przez oficjalne rządowe źródła i na profilach premiera w mediach społecznościowych - podano w komunikacie biura prasowego rządu.

 

Następnie prezes Okręgowego Sądu Administracyjnego Kijowa Pawło Wowk napisał na Facebooku, że informacja o wniosku będzie zdjęta ze strony internetowej tego sądu. "W związku z pojawieniem się na stronie Gabinetu Ministrów Ukrainy informacji o tym, że premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk nie składał takiego wniosku, wiadomość będzie usunięta ze strony sądu, kiedy będą ku temu możliwości techniczne, do czasu wyjaśnienia (...) tożsamości wnioskodawcy" - napisał Wowk.

 

"Już nie jest premierem"

 

Kilku deputowanych poinformowało tymczasem media, że Honczaruk złożył podanie o dymisję. Deputowani Ołeksandr Dubinski i Mychajło Raducki powiedzieli dziennikarzom po posiedzeniu frakcji parlamentarnej rządzącego ugrupowania Sługa Narodu, że Honczaruk napisał podanie o dymisję i złożył je w Radzie Najwyższej Ukrainy. Dodali, że jego miejsce ma zająć obecny wicepremier i minister rozwoju gromad (odpowiednik gmin) i terytoriów Ukrainy Denys Szmyhal.

 

- Honczaruk napisał podanie, przekazał je do parlamentu, teraz przegłosowaliśmy we frakcji przyjęcie (podania). Już nie jest premierem - powiedział dziennikarzom Dubinski, deputowany Sługi Narodu. - Szmyhala zaproponował prezydent (...) frakcja poparła - przekazał Raducki.

Według Dubinskiego, obecnego szefa ukraińskiej dyplomacji Wadyma Prystajkę może zmienić na tym stanowisku wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Dmytro Kułeba. Według deputowanego wymienionych ma być też kilku innych szefów resortów, w tym ministerstwa obrony, finansów, ochrony zdrowia i polityki socjalnej.

 

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Najwyższej Ukrainy rozpocznie się w środę o godz. 16 (godz. 15 w Polsce). Z prośbą o jego zwołanie zwrócił się w weekend do przewodniczącego parlamentu prezydent Wołodymyr Zełenski. Zgodnie z opublikowanym planem posiedzenia będzie ono poświęcone ocenie działalności organów ścigania i rozpatrzeniu kadrowych zmian w rządzie – pisze Interfax-Ukraina.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie