Pierwsza kobieta na czele Krajowej Administracji Skarbowej
Magdalena Rzeczkowska od wtorku szefową Krajowej Administracji Skarbowej - poinformował w poniedziałek resort finansów. Oznacza to, że po raz pierwszy to kobieta pokieruje pracami KAS.
"Dziś premier Mateusz Morawiecki przyjął rezygnację Piotra Walczaka z funkcji szefa KAS i na wniosek ministra Tadeusza Kościńskiego powołał na to stanowisko Magdalenę Rzeczkowską. Po raz pierwszy kobieta pokieruje KAS" - poinformował resort finansów.
- Po 23 latach postanowiłem, ze względów osobistych, zakończyć moją karierę związaną ze Służbą Celną i Krajową Administracją Skarbową. Praca w skarbowości wypełniła całe moje dotychczasowe zawodowe życie. Dziękuję pracownikom i funkcjonariuszom, z którymi w tym czasie miałem przyjemność pracować za wsparcie, cenne uwagi i wspólne doświadczenia – powiedział Piotr Walczak, ustępujący szef KAS.
- Cieszę się, że mogę oddać Krajową Administrację Skarbową w tak dobre i profesjonalne ręce. Liczę, że będą Państwo wspierać moją następczynię, wspólnie rozwijając KAS – dodał.
Magdalena #Rzeczkowska nowym szefem @KAS_GOV_PL. Dziś premier @MorawieckiM przyjął rezygnację P. #Walczak.a z funkcji szefa #KAS i na wniosek min. T. #Kościński.ego, powołał na to stanowisko M. Rzeczkowską.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) March 2, 2020
Po raz pierwszy kobieta pokieruje #KAS.
Więcej https://t.co/btJoTTmrwc pic.twitter.com/OWvuLn8H9a
W resorcie finansów od 2002 roku
Rzeczkowska to absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1998) oraz studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim – Centrum Europejskie (2001). W latach 1998-2002 pracowała w Głównym Urzędzie Ceł, od 2002 r. pracuje w Ministerstwie Finansów, ostatnio na stanowisku dyrektora Departamentu Ceł.
"Brała aktywny udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworzyła ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze. W 2016 r. koordynowała całość procesu wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego. Na przestrzeni ponad 20 lat pracy zawodowej inicjowała lub koordynowała proces wprowadzania szeregu rozwiązań prawnych i organizacyjnych wspierających działalność przedsiębiorców zaangażowanych w import i eksport towarów do krajów trzecich" - czytamy na stronie MF.
"Była także odpowiedzialna za przebieg procesu elektronizacji obsługi procesów celnych. Działania te zakończyły się sukcesem–100% zgłoszeń celnych jest obecnie obsługiwanych elektronicznie. Z jej inicjatywy wprowadzono nowatorskie rozwiązania prawne w zakresie trybu prowadzenia postępowania w sprawach celnych. W ostatnim czasie z powodzeniem przeprowadziła reformę w zakresie dokonywania odpraw celnych – wdrożenie Centrów Dokonywania Odpraw Celnych (CUDO)" - dodano.