Józef Pinior. Legenda "Solidarności" skazana na bezwzględne więzienie

Polska
Józef Pinior. Legenda "Solidarności" skazana na bezwzględne więzienie
Wikipedia/ fot. Adrian Grycuk

Rok i 6 miesięcy więzienia dla byłego senatora Józefa Piniora oraz rok i 10 miesięcy dla jego asystenta. Obaj byli oskarżeni przyjęcie łapówki w kwocie co najmniej 40 tys. zł w zamian za załatwienie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie korzystnego rozstrzygnięcia sprawy dolnośląskiego biznesmena Tomasza G.

W piątek Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście uznał Józefa Piniora za winnego korupcji i skazał byłego senatora na rok i 6 miesięcy więzienia, 5 tys. zł grzywny oraz przepadek kwot otrzymanych w ramach korupcji.

 

Asystent senatora Jarosław Wardęga również został uznany za winnego - usłyszał wyrok skazujący go na rok i 6 miesięcy więzienia, 3 tys. zł grzywny oraz przepadek korzyści uzyskanej w efekcie korupcji.

 

Wręczający korzyść Tomasz G. został uznany za winnego i skazany na rok więzienia. Krystian S., który też wręczył pieniądze został skazany na 10 miesięcy więzienia.

 

Wyrok wrocławskiego sądu nie jest prawomocny.

 

Oskarżeni o to, że przyjęli łapówki w kwocie co najmniej 40 tys. zł

 

Były senator klubu PO Józef Pinior oraz jego asystent Jarosław Wardęga (obaj godzą się na podawanie nazwisk - red.) byli oskarżeni o to, że przyjęli łapówki w kwocie co najmniej 40 tys. zł w zamian za załatwienie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie korzystnego rozstrzygnięcia sprawy dolnośląskiego biznesmena Tomasza G. Korzyść majątkową w kwocie 20 tys. zł mieli im obiecać, a wręczyć 6 tys. zł i 5 tys. zł dwaj kolejni biznesmeni.

 

ZOBACZ: Zatrzymano Krzysztofa T. podejrzanego o korupcję ws. J. Piniora

 

Pieniądze były wpłacane m.in. bezpośrednio na konto Piniora. Przesyłano je także pocztą. Innym dowodem w sprawie były nagrania z podsłuchanych rozmów, podczas których oskarżeni domagają się wpłat i przelewów. Pinior i Wardęga twierdzili jednak, że były to jedynie pożyczki, nie zaś łapówki.

 

Były senator podkreślał, że jego interwencje w urzędach nie były uzależnione od tych korzyści majątkowych.

ms/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie