Cosby stanął w obronie Weinsteina. Obaj są skazani za gwałt

Kultura
Cosby stanął w obronie Weinsteina. Obaj są skazani za gwałt
PAP/EPA/JUSTIN LANE/ Instagram/ billcosby
Ława przysięgłych uniewinniła Weinsteina od najpoważniejszych zarzutów

Skazany za gwałt amerykański aktor, komik Bill Cosby stanął w obronie magnata filmowego Harveya Weinsteina. Obaj zostali skazani za gwałty. "Dokąd mamy udać się w tym kraju, aby znaleźć sprawiedliwość i bezstronność w systemie sądowym?" - zapytał. Wspomniał też o ruchu #metoo.

Weinstein został skazany za gwałt w 2013 roku na początkującej wówczas aktorce Jessice Mann oraz za wymuszenie w 2006 roku aktu seksualnego na asystentce Mimi Haleyi w jego apartamencie.

 

Wymiar kary dla Weinsteina zostanie ogłoszony 11 marca. Hollywoodzkiemu producentowi za napaść na Haleyi grozi do 25 lat więzienia, a za gwałt - do czterech lat więzienia.

 

ZOBACZ: Bill Cosby skazany na minimum trzy lata więzienia. "Agresywny drapieżca seksualny"

 

Ława przysięgłych uznała Weinsteina winnym 2 z 5 zarzucanych mu czynów. 

 

"Bardzo smutny dzień"

 

Na decyzje ławników w mediach społecznościowych zareagował Bill Cosby, amerykański komik i producent telewizyjny. Mężczyzna został skazany w 2018 roku na minimum trzy lata więzienia. 81-letniego aktora uznano wtedy za "agresywnego drapieżcę seksualnego". Cosby w 2004 r. podał kobiecie środki odurzające, po czym ją zgwałcił.

 

ZOBACZ: Harvey Weinstein przed sądem. "Seksualny drapieżnik i gwałciciel"

 

"Nie ma mowy, żeby ktoś uwierzył, że Pan Weinstein będzie miał uczciwy i bezstronny proces" - takie oświadczenie pojawiło się w mediach społecznościowych na profilu komika. Opublikował je rzecznik aktora, Andrew Wyatt.

 

Cosby w oświadczeniu wspomniał też, że przysięgli biorący udział w procesie Weinsteina nie byli odizolowani od mediów i opinii publicznej. 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Official Statement From Andrew Wyatt Regarding The Verdict Of Harvey Weinstein: This is not shocking because these jurors were not sequestered, which gave them access to media coverage and the sentiments of public opinion. There’s no way you would have anyone believe that Mr. Weinstein was going to receive a fair and impartial trial. Also, this judge showed that he wanted a conviction by sending the jurors back to deliberate, after they were hung on many of the counts. Here’s the question that should haunt all Americans, especially wealthy and famous men...Where do we go in this country to find fairness and impartiality in the judicial system; and where do we go in this country to find Due Process? Lastly, if the #metoo movement isn’t just about Becky [White women], I would challenge #metoo and ask them to go back 400+ years and tarnish the names of those oppressors that raped slaves. This is a very sad day in the American Judicial System. #FreeBillCosby #FarFromFinished #DueProcess #JusticeReform

A post shared by Bill C osby (@billcosby) on

 

"Oto pytanie, które powinno prześladować wszystkich Amerykanów, zwłaszcza bogatych i sławnych mężczyzn... dokąd mamy udać się w tym kraju, aby znaleźć sprawiedliwość i bezstronne sądy?" - pytał. Dodał, że "to bardzo smutny dzień w amerykańskim systemie sądowym".

 

Cosby na koniec wspomniał o ruchu #metoo. "Na koniec, jeśli ruch #metoo nie dotyczy tylko Becky [białej kobiety], rzuciłbym wyzwanie #metoo i poprosiłbym o cofnięcie się o ponad 400 lat i zszarganie nazwisk tych, którzy gwałcili niewolników" - napisał. 

pgo/ml/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie