"Wielki błąd lewicy, masakra". Biedroń o konkordacie

Polska
"Wielki błąd lewicy, masakra". Biedroń o konkordacie
Polsat News

- W 2020 roku powinniśmy oddzielić państwo od Kościoła - powiedział w "Gościu Wydarzeń" kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Polityk w rozmowie z Dorotą Gawryluk stwierdził, że jego wzorem prezydenta jest Aleksander Kwaśniewski, jednakże jego środowisko polityczne ma na koncie jeden "wielki błąd" - konkordat.

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. wypłaty 13. emerytur i zapowiedział podpisanie projektu ws. "czternastek". Robert Biedroń stwierdził jednak, że działania PiS ws. seniorów są "rozczarowujące".

 

- Rząd PiS szedł do wyborów z obietnicą przywrócenia godności seniorom, emerytom i jednorazowe wsparcie, oczywiście jest ważne, ale nie wystarczy na godne życie. To są 3 zł dziennie - dodał.

 

Jak przypomniał, Lewica proponuje wprowadzenie minimalnych emeryt na poziomie 1600 zł, ponieważ dzisiaj - podkreślił Biedroń - emerytury niektórych seniorów wynoszą poniżej tysiąca złotych. Za 1600 zł emeryci mieliby - według polityka Lewicy - przeżyć przez miesiąc, zapłacić rachunki, za lekarzy i lekarstwa.

 

ZOBACZ: Narodowcy w Hajnówce oddali cześć "Buremu". Biedroń i Zandberg upamiętnili jego ofiary

 

- Przez 15 lat mieliśmy rządy prawicy, która wierzyła w neoliberalne pomysły na emerytury: jak ktoś sobie nie uzbiera, to nie dostanie - mówił Biedroń.

 

Jak podkreślił, 1600 zł najniższej emerytury "to będzie koszt", natomiast Lewica zaoszczędziłaby tym samym na innych sferach - służbie zdrowia, pomocy społecznej i zdrowiu seniorów.

 

- Kupujemy samoloty F-35 bez przetargu, wydajemy pieniądze bez sensu na telewizję publiczną, na nauczanie lekcji religii w szkołach - trzeba zbierać - dodał.

 

"Mistrz popełniał błędy"

 

Biedroń został zapytany o to, czy wzoruje się i jest "zafascynowany" Aleksandrem Kwaśniewskim. - Jestem zafascynowany Aleksandrem Kwaśniewskim, większość Polaków uważa, że to najlepszy prezydent - powiedział.

 

Jak podkreślił, były prezydent był jednym z tych, którzy namawiali go do startu w wyborach.

 

Kandydat koalicji partii lewicowych powiedział, że "wielkim błędem" lewicy był konkordat. - Masakra, wypowiedzieć - dodał.

 

- Jeżeli konkordat oznacza lekcje religii w szkołach, brak płaconych podatków przez księży i Fundusz Kościelny, to na pewno (trzeba go - red.) renegocjować - powiedział.

 

- Popełniał błędy mój mistrz - zażartował.

 

WIDEO: Robert Biedroń w "Gościu Wydarzeń".

  

 

"Uregulujmy to i przestańmy się tym zajmować"

 

Według Biedronia w 2020 roku powinniśmy "oddzielić państwo od Kościoła". - To jest nasz standard i na to umówiliśmy się w konstytucji - powiedział.

 

Kandydat Lewicy opowiedział się także za legalizacją małżeństw par tej samej płci i adopcję dzieci. - Większość krajów uregulowało te kwestie. Uregulujmy to raz, po ludzku, na zawsze, przestańmy się tym zajmować i ruszmy do przodu w innych sprawach - dodał.

 

Biedroń podkreślił także, że "nie ma czegoś takiego jak ideologia LGBT". - Są ludzie, którzy mają swoje życie, rodziny, rodziców, dzieci i trzeba ich tak samo traktować - powiedział.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie