Zabronili, by jeździł z napisem "Jestem Bogiem" na rejestracji. Sąd nałożył wysoką karę

Świat
Zabronili, by jeździł z napisem "Jestem Bogiem" na rejestracji. Sąd nałożył wysoką karę
Pixabay/qimono, Twitter/CNN

Ponad 150 tys. dolarów kary musi zapłacić wydział komunikacji w stanie Kentucky w USA za odmowę wydania tablicy rejestracyjnej z napisem "Jestem Bogiem". Blisko czteroletnią batalię sądową stoczył o to mężczyzna deklarujący się jako ateista.

80-letni Ben Hart argumentował, że już wcześniej posiadał taką tablicę, kiedy przez ponad dekadę mieszkał w stanie Ohio. Po przeprowadzce w 2016 roku do Kentucky złożył wniosek o wydanie podobnej, spotkał się jednak z odmową.

 

ZOBACZ: Zmierzyli radarem prędkość... domu - 12 km/h. Polska policja kupiła je za kilkanaście milionów zł

 

Urzędnicy wydziału transportu uzasadniali, że skierowana do nich prośba "nie była w dobrym smaku, groziłaby rozproszeniem uwagi innych kierowców i mogłaby prowadzić do konfrontacji".

 

 

Ponad 150 tys. dolarów kary dla urzędników

 

Sędzia federalny Gregory F. Van Tatenhove w Kentucky orzekł jednak, że odmowa wydania tablicy z napisem "Jestem Bogiem" ("IM GOD") narusza konstytucyjne prawo Harta do wolności słowa.

 

Nakazał wydziałowi transportu zapłacić mężczyźnie ponad 150,7 tys. dolarów tytułem wynagrodzenia dla prawników oraz blisko 500 dolarów jako zwrot kosztów postępowania sądowego.

 

ZOBACZ: Nowy wzór tablic rejestracyjnych dla aut elektrycznych i napędzanych wodorem

 

- Jestem wdzięczny za to, że w końcu mam taką samą możliwość wybrania spersonalizowanej wiadomości na mojej tablicy rejestracyjnej jak każdy inny kierowca – mówił cytowany przez CNN Hart.

 

Kierowcy w USA mogą dopłacić za specjalne tablice rejestracyjne

W Stanach Zjednoczonych istnieją od 1931 roku tablice rejestracyjne, tzw. vanity plates, pozwalające na umieszczenie na nich dowolnego zestawu cyfr lub liter (ich liczba różni się zależnie od stanu).

 

Jest to źródłem dochodów dla władz, ponieważ tego rodzaju tablice kosztują więcej niż normalne. Sądy zezwalają jednak na wprowadzanie ograniczeń co do treści.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie