Na Sycylii trwają modły o deszcz

Świat
Na Sycylii trwają modły o deszcz
zdj. ilustracyjne/ Pixabay/ Himsan
Ostatni raz takie modlitwy odbyły się w 2001 r.

W modlitwach i procesjach w tej intencji uczestniczą przedstawiciele lokalnych władz i mieszkańcy, zwłaszcza rolnicy. W niektórych częściach tej włoskiej wyspy w tym roku nie zanotowano jeszcze żadnych opadów.

"Święty Antoni, ześlij nam deszcz"|- taką prośbę wygłaszano podczas procesji w Poggioreale koło miasta Trapani. Po ponad dwóch bezdeszczowych miesiącach trwa tam dotkliwa susza, która zagraża uprawom. Procesję z figurą św. Antoniego Padewskiego zorganizował miejscowy oddział związku rolników, Coldiretti.

 

Nie będzie zbiorów winogron, warzyw i cytrusów

 

- Jak nasi ojcowie, także my w trudnych momentach, gdy jesteśmy w potrzebie, wzywamy pomocy świętych - powiedzieli inicjatorzy modlitw, cytowani przez media.

 

Ostatni raz takie modlitwy odbyły się tam w 2001 roku. Od blisko dwudziestu lat na Sycylii nie było zimą tak wielkiej suszy. Dlatego, jak zauważyło rzymskie Radio Capital, podobne modły odbywają się też w innych miejscowościach na wyspie.

 

ZOBACZ: Arabia Saudyjska: rząd zatwierdził program zasiewania chmur, który ma zwiększyć opady

 

Według statystyk meteorologów w styczniu odnotowano tam mniejsze o 75 procent opady deszczu w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem.

 

W wielu sycylijskich miejscowościach już wiadomo, że nie będzie w tym roku zbiorów winogron, warzyw i cytrusów lub że będą rekordowo niskie z powodu braku deszczu. 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie