Lekarze potrzebni od zaraz. Nie ma kto jeździć w karetkach

Polska
Lekarze potrzebni od zaraz. Nie ma kto jeździć w karetkach
Polsat News

Białostockie pogotowie ratunkowe ma problem z dopięciem grafika. Brakuje lekarzy, którzy mogliby jeździć w karetkach. Ile jest wakatów i co to oznacza dla pacjentów? Sprawdzał reporter Polsat News Przemysław Sławiński.

Każdej doby w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku stacjonują 34 ambulanse - 24 to zespoły podstawowe, w których dyżurują tylko ratownicy i pielęgniarki, 10 to zespoły specjalistyczne, w których kierownikami są lekarze. Tych jednak brakuje.

 

Według dyrektora pogotowia Bogdana Kalickiego rozwiązaniem problemu byłoby znalezienie 4-5 chętnych. Okazuje się jednak, że po wielu miesiącach poszukiwań, medyków nie udaje się znaleźć.

 

ZOBACZ: Pogotowie miało przyjechać za późno. Po śmierci żony walczył w sądzie, teraz zapłaci za proces

 

Pogotowie obsługuje kilkanaście gmin. Poza Białymstokiem karetki stacjonują także w Bielsku Podlaskim, Mońkach, Hajnówce, Siemiatyczach i w Sokółce. Zatrudnieni medycy nie dają jednak rady obsłużyć wszystkich zespołów.

 

Potrzebni przy zawałach i udarach

 

Zespoły specjalistyczne dysponują dużo większą gamą leków niż zespoły podstawowe. Lekarze są z kolei niezbędni przy wezwaniach dotyczących udarów, zawałów i podrażnionych dróg oddechowych.

 

WIDEO: Dyrektor pogotowia szuka chętnych zarówno przez internet, jak i w lokalnej prasie

  

 

Dyrektor pogotowia szuka chętnych zarówno przez internet, jak i w lokalnej prasie. Bez skutku. 

 

- Potrzebni są przede wszystkim specjaliści bądź też lekarze w trakcie specjalizacji z medycyny ratunkowej. Poza tym pediatrzy, interniści, chirurdzy, ortopedzi, anestezjolodzy. Są to specjalizacje deficytowe, których po prostu brak na rynku. Jest to brak wieloletni dotyczący nie tylko nas, ale także szpitali - powiedział Bogdan Kalicki.

 

Zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej w całej Polsce brakuje do 68 tys. lekarzy.

zdr/grz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie