W budżecie UE większe cięcia i powiązanie funduszy z praworządnością

Świat
W budżecie UE większe cięcia i powiązanie funduszy z praworządnością
PAP/EPA/JOHN THYS / POOL
Szef Rady Europejskiej Charles Michel zaprezentował propozycję unijnego budżetu na lata 2021-2027

Zaprezentowana przez szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela propozycja unijnego budżetu na lata 2021-2027 - 1,074 DNB - zakłada większe cięcia w budżecie, niż zaproponowała to Komisja Europejska w 2018 roku - wynika z informacji przekazanej dziennikarzom przez źródło w Brukseli.

Źródło zaznaczyło, że propozycja została przekazana przywódcom krajów członkowskich. Zaprezentowana w 2018 rok przez KE propozycja zakładała budżet na poziomie 1,11 proc. DNB.

 

W latach 2014-2020 budżet unijny wynosił 1,16 proc. dochodu narodowego brutto.

 

Utrzymana kwestia praworządności

 

Charles Michel utrzymał w swojej propozycji dotyczącej budżetu UE na lata 2021-2027 mechanizm przewidujący powiązanie dostępu do środków unijnych z przestrzeganiem praworządności - podały w czwartek źródła unijne.

 

Najnowsza propozycja na szczyt 20 lutego zakłada też wprowadzenie nowych źródeł dochodów do unijnego budżetu, tzw. zasobów własnych. Miałyby się one opierać na środkach wpłacanych przez kraje członkowskie w związku z niepoddanym recyklingowi plastikiem, a także na wpływach ze sprzedaży pozwoleń na emisje CO2.

 

Z liczb zaproponowanych przez Michela wynika, że będą cięcia w polityce spójności (w porównaniu do obecnych wieloletnich ram finansowych). Mniejszy ma być również budżet na Wspólną Politykę Rolną.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie