Najstarszy mężczyzna na świecie bliski rekordu. Sprawdź, ile ma lat

Świat
Najstarszy mężczyzna na świecie bliski rekordu. Sprawdź, ile ma lat
PAP/EPA/JAPAN POOL
Watanabe przejął ten tytuł po innym Japończyku, który zmarł w styczniu w wieku 113 lat

Japończyk Chitetsu Watanabe jest najstarszym mężczyzną na świecie - uznała w środę organizacja Guinness World Records. Sędziwy mieszkaniec prefektury Niigata ma 112 lat. Uwielbia słodycze i uważa, że kluczem do długowieczności jest uśmiech i unikanie stresu.

Watanabe, który urodził się 5 marca 1907 roku, otrzymał w środę certyfikat Guinnessa potwierdzający, że jest najstarszym żyjącym mężczyzną świata. Przejął ten tytuł po innym Japończyku, Masazo Nonace, który zmarł w styczniu w wieku 113 lat.

 

Watanabe ukończył studia rolnicze, a później przez 18 lat mieszkał na Tajwanie. Tam ożenił się z Mitsue, która urodziła mu piątkę dzieci. Pod koniec drugiej wojny światowej służył w wojsku - napisano na stronie internetowej Guinness World Records.

 

Koneser słodyczy

 

Po wojnie wrócił do rodzinnej miejscowości Joetsu i pracował jako urzędnik. Po przejściu na emeryturę nie zrezygnował z aktywnego stylu życia: w rodzinnym gospodarstwie uprawiał owoce i warzywa. Do 2007 roku pielęgnował również miniaturowe drzewka bonsai, a jego okazy były prezentowane na lokalnych wystawach.

 

 

Najstarszy mężczyzna świata uwielbia również słodycze, szczególnie brązowy cukier, pudding i ptysie - napisano na stronie organizacji.

 

Watanabe ma pięcioro dzieci, 12 wnuków, 16 prawnucząt i jednego praprawnuka - podała agencja Kyodo, powołując się na krewnych mężczyzny. Obecnie mieszka w domu opieki w rodzinnym mieście i według personelu placówki cieszy się dobrym zdrowiem.

 

"Nie złościć się i mieć na twarzy uśmiech"

 

W styczniu 2019 roku Watanabe zdradził dziennikarzom lokalnej gazety sekret swojej długowieczności: nie złościć się i mieć na twarzy uśmiech.

 

Najstarszym żyjącym człowiekiem świata jest według Guinnessa Japonka Kane Tanaka, która obchodziła niedawno 117. urodziny. Zaszczytny tytuł dzierży ona od lipca 2018 roku, gdy w wieku 117 lat zmarła inna Japonka, Chiyo Masako.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie