Akt oskarżenia ws. działania na szkodę PCK. Byli politycy PiS z zarzutami

Polska
Akt oskarżenia ws. działania na szkodę PCK. Byli politycy PiS z zarzutami
zdj. ilustracyjne/ Polsat News
Akt oskarżenia wpłynął do Sądu Okręgowego we Wrocławiu 

10 osób, w tym były poseł PiS Piotr B. i trzej byli radni z tej partii mieli okraść Polski Czerwony Krzyż na ponad 3 miliony złotych. Akt oskarżenia wpłynął do Sądu Okręgowego we Wrocławiu. 

Przeprowadzone czynności śledztwa wykazały, że osoby zatrudnione w Dolnośląskim Oddziale Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża przywłaszczyły środki pieniężne wypracowane przez pracowników i wolontariuszy stowarzyszenia w okresie od 2014 r. do 2017 r. z tytułu prowadzonych zbiórek odzieży używanej. Odzież tę odsprzedawano do hurtowego profesjonalnego odbiorcy - firmy ze Skarżyska-Kamiennej.

 

Środki finansowe z tego tytułu zostały wyprowadzone za pośrednictwem kont prywatnych osób zatrudnionych w Dolnośląskim Oddziale Okręgowym PCK oraz podmiotów stworzonych dla celów pozorowania współpracy gospodarczej ze stowarzyszeniem. Pieniądze były przekazywane głównie na prywatne konta dyrektora Jerzego G., a także w części na prywatne konta pracowników stowarzyszenia oraz konta utworzonych podmiotów gospodarczych.

 

Szkody na ponad 3 mln zł 

 

- Aktem oskarżenia objętych jest 10 osób, a zarzutów jest wiele, w zależności od udziału poszczególnych oskarżonych w procederze. Główny zarzut dotyczy przestępstwa z art. 296, czyli działania na szkodę Polskiego Czerwonego Krzyża - powiedział prokurator Kazimierz Orzechowski, naczelnik II Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. 

 

ZOBACZ: Przywłaszczenie pieniędzy PCK. Były poseł PiS z zarzutami

 

W ramach przeprowadzonego śledztwa ustalono, iż łączna szkoda wyrządzona w mieniu PCK wynosi nie mniej niż 3 036 598,30  zł.

 

Prokurator potwierdził, że w gronie oskarżonych jest były poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr B., który był wiceprezesem dolnośląskiego oddziału PCK. Oskarżono też byłych radnych z tej partii Rafała H. (prezesa PCK), Jerzego G. (dyrektora PCK) oraz Jerzego S. (pracownika PCK).

 

W grudniu 2019 roku Piotr B. usłyszał zarzuty. - B. zarzuca się popełnienie czterech czynów, z czego dwa czyny dotyczą przywłaszczenia środków pieniężnych należących do stowarzyszenia PCK oraz przyjęcia środków pieniężnych pochodzących z przestępstwa - przekazała wówczas prokuratura.

 

B. jest również podejrzany o niedopełnienie obowiązków, w okresie kiedy pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Dolnośląskiego Zarządu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża z siedzibą we Wrocławiu.

 

W marcu 2018 roku poseł Piotr B. zrezygnował z członkostwa w PiS.

 

Umorzenie śledztwa

 

Z kolei we wrześniu ubiegłego roku wrocławska prokuratura poinformowała, że umorzyła wątek śledztwa ws. nieprawidłowości w dolnośląskim oddziale PCK, który dotyczył nielegalnego finansowania kampanii wyborczej lokalnych polityków PiS w wyborach samorządowych w 2014 r.

 

Ten wątek został umorzony – bo jak mówiła ówczesna rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prok. Małgorzata Klaus - śledczy nie dopatrzyli się przestępstwa.

 

- W uzasadnieniu tego postanowienia wskazano, że wszelkie środki pieniężne na kampanię wyborczą zostały w sposób prawidłowy wpłacone, w granicach określonych limitem, zaś źródła pochodzenia środków nie są przez komitety wyborcze badane - powiedziała wówczas prok. Klaus. 

emi/ PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie