Wyniki ponownych badań Polaków z Wuhan

Polska
Wyniki ponownych badań Polaków z Wuhan
Polsat News
Wiceminister poinformował, że ponowne badania nie wykazały koronawirusa w organizmach 30 Polaków.

W próbkach pobranych od 30 obywateli, którzy w niedzielę wrócili z Chin, nie stwierdziliśmy koronawirusa – poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że wszystkie te osoby czują się bardzo dobrze i u żadnej z nich nie ma objawów infekcji.

Na lotnisku we Wrocławiu w niedzielę wieczorem wylądowały dwa samoloty wojskowe z 30 Polakami, którzy wrócili z Wuhanu, gdzie panuje epidemia koronawirusa. Pasażerowie zostali przewiezieni na badania i obserwację do 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

 

Pierwsze badania nie potwierdziły obecności koronawirusa. Kolejne wykonano w czwartek, o ich wynikach poinformował wiceminister na piątkowej konferencji w Warszawie.

 

ZOBACZ: Te ssaki mogą być pośrednimi nosicielami koronawirusa. Ich łuski stosuje się w chińskiej medycynie

 

- W dzisiejszych próbkach pobranych od 30 obywateli, którzy w niedzielę wrócili z Chin, nie stwierdziliśmy koronawirusa. Dobra informacja jest też taka, że wszyscy czują się dobrze. U żadnej osoby nie stwierdzamy obecności infekcji ani objawów infekcji. - podał.

 

"Jesteśmy przygotowani"

 

Dodał, że obecnie w kraju jest hospitalizowanych 10 osób z podejrzeniem obecności koronawirusa, kwarantanną jest objętych 13 osób, a nadzorem epidemiologicznym 1068.

 

- To trochę więcej w porównaniu do poprzedniej konferencji, ale jest to naturalne, bo do Polski przemieszczają się obywatele z Chin, którzy są objęci przez służby sanitarne kwarantanną - powiedział.

 

ZOBACZ: "Druga faza" epidemii koronawirusa. Miasta zacieśniają kontrolę

 

Zapewnił też, że wszystkie służby są w pełnej gotowości. - Dwa dni temu odwiedziłem szpitalne oddziały ratunkowe w Warszawie, warszawską stację pogotowie. Tak jak zawsze powtarzam, jeżeli pojawi się koronawirus w Polsce, jesteśmy na to przygotowani - stwierdził.

 

- Ja też z radością oznajmiam, że praktycznie we wszystkich próbkach, które trafiły w ciągu ostatniego tygodnia do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, nie stwierdziliśmy obecności koronawirusa - powiedział dr Juszczyk na konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia.

 

"Czujność nie ustaje"

 

Podał, że zarejestrowano 90 próbek, przy czym zakończono badania 87 z nich. Pozostałe trzy próbki pochodzą z piątku. - We wszystkich 87 próbkach nie stwierdzono obecności koronawirusa - poinformował dyrektor NIZP-PZH.

 

Wymienił miasta, z których próbki trafiły do instytutu: Wrocław, Rzeszów, Łódź, Białystok, Lublin, Chorzów, Kraków, Ostróda, Wałbrzych, Cieszyn i Szczecin.

 

ZOBACZ: Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Tokio powołali specjalny zespół ws. koronawirusa

 

- Pokazuje to czujność, która nie ustaje, w każdym mieście w Polsce. Te próbki są przekazywane przez lekarzy z oddziałów zakaźnych, szpitali zakaźnych - powiedział Juszczyk. Przypomniał, że badania próbek na obecność koronawirusa są prowadzone w Polsce od ubiegłego czwartku.

 

Podkreślił, że badania są prowadzone z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa zarówno wobec materiału, jak i dla personelu. Podziękował zespołowi, który bada próbki.

 

Mówił, że ostatni tydzień można podsumować stwierdzeniem: "Brak koronawirusa i pełna gotowość diagnostyczna". 

prz/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie