Setki tysięcy nietoperzy na ulicach. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów [WIDEO]

Świat
Setki tysięcy nietoperzy na ulicach. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów [WIDEO]
Reuters
Zgodnie z prawem stanowym do odstraszania nietoperzy można użyć łagodnych środków, np. hałasu lub dymu, jednak tylko poza sezonem lęgowym.

Setki tysięcy nietoperzy atakują miasteczko Ingham w Queensland na północnym wschodzie Australii - pisze w piątek BBC. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów i narzekają na zapach, brud oraz hałas, jednak nietoperze są chronione przez prawo i nie można ich zabijać. Media określają sytuację w Ingham mianem "tornada" lub "biblijnej plagi".

Około 300 tys. nietoperzy codziennie rano przylatuje do miasteczka, w którym mieszka nieco ponad 4 tys. mieszkańców, i odlatuje wieczorem. Dni spędzają obsiadając drzewa, zdarza się, że gałęzie łamią się pod ich ciężarem. Przelatując nad miastem, nietoperze zanieczyszczają je swoimi odchodami.

 

Wideo: „Wydaje mi się, że każdy nietoperz w Australii jest teraz w Ingham" 

 

  

 

Zgodnie z prawem stanowym do odstraszania nietoperzy można użyć łagodnych środków, np. hałasu lub dymu, jednak tylko poza sezonem lęgowym. W Ingham znajdują się obecnie "cztery różne gatunki, a ponieważ wszystkie mają młode w różnym czasie, nie ma możliwości, byśmy mogli wejść z nimi w interakcję i spróbowali je przenieść” - powiedział przewodniczący rady hrabstwa Hinchinbrok, Ramon Jayo.

 

"Koszmarny hałas" i "trupi smród"

 

„Wydaje mi się, że każdy nietoperz w Australii jest teraz w Ingham" - dodał.

 

Oprócz "koszmarnego hałasu" i "trupiego smrodu" - jak media opisują skutki opanowania miasteczka przez latające ssaki - mieszkańcy obawiają się także chorób przenoszonych przez te zwierzęta. W lokalnym programie informacyjnym "A Current Affair" przypomniano, że w Australii zmarły trzy osoby, które zaraziły się lyssawirusem, wywołującym wściekliznę u nietoperzy.

 

"Nie ma wątpliwości co do tego, że rudawki (rodzaj nietoperzy - red.) przenoszą pewne choroby, ale trzeba zostać podrapanym albo ugryzionym, by się zarazić" - podkreślił Des Boyland z Towarzystwa Ochrony Przyrody w Queensland.

 

"Nietoperze są niezbędne w naszym ekosystemie"

 

Boyland zwrócił też uwagę na to, że "nietoperze są niezbędne w naszym ekosystemie", a "rozpraszanie nietoperzy jest bardzo drogie i rzadko się udaje".

 

Władze przeznaczyły 250 tys. dolarów australijskich na rozproszenie stale powiększającej się kolonii.

 

Podobnego problemu od lat próbuje się pozbyć oddalone o 250 km miasteczko Charters Towers - przypominają media.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie