Ciepła zima w Polsce? Na Antarktydzie jest jeszcze cieplej - padł rekord

Świat
Ciepła zima w Polsce? Na Antarktydzie jest jeszcze cieplej - padł rekord
Wikimedia Commons/Antartico
W czwartek na Antarktydzie temperatura przekroczyła 18 stopni Celsjusza

Badacze z argentyńskiej stacji na Antarktydzie zgłosili, że zanotowali temperaturę 18,3 stopni Celsjusza - poinformowała w piątek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Jeżeli wynik się potwierdzi, będzie to najwyższa temperatura zanotowana na tym kontynencie.

Jak twierdzą badacze, temperatura przekroczyła 18 st. C w czwartek w bazie Esperanza na Półwyspie Antarktycznym. Dotychczasowy rekord temperatury na tym kontynencie - z marca 2015 roku - wynosił 17,5 st. C.

 


Informację o nowym rekordzie weryfikować będzie WMO. - Wszystko, co do tej pory widzieliśmy, wskazuje, że prawdopodobnie jest to rzeczywiście rekord, ale będziemy musieli oczywiście rozpocząć formalną ewaluację, kiedy dostaniemy pełne dane z SMN (argentyńskiej służby meteorologicznej - red.) - powiedział Randal Cerveny z WMO.

 


Jak podaje WMO, Półwysep Antarktyczny, najbardziej na północ wysunięta część Antarktydy, jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów na Ziemi. W ciągu pół wieku temperatura wzrosła tam o 3 stopnie C.

dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie