Jest data wyborów prezydenckich. Ruszyła kampania wyborcza

Polska
Jest data wyborów prezydenckich. Ruszyła kampania wyborcza
PAP/Radek Pietruszka
Marszałek Sejmu miała do wyboru trzy terminy w maju

- I tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 maja - poinformowała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Oznacza to, że w ewentualnej II turze zagłosujemy 24 maja. Wraz z opublikowaniem postanowienia marszałek w "Dzienniku Ustaw", oficjalnie ruszyła kampania wyborcza. Witek będzie w środę "Gościem Wydarzeń" w Polsacie News i na polsatnews.pl o godz. 19:15.

Postanowienie o terminie wyborów zostało opublikowane w środę po południu.

 

- Od tego momentu wszyscy kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta będą mogli rozpocząć formalnie kampanię wyborczą - dodała Witek.

 

WIDEO: Marszałek Sejmu ogłasza datę wyborów prezydenckich

 

  

 

100 dni przed upływem kadencji prezydenta wypada we wtorek 28 kwietnia 2020 r., natomiast 75 dni przed upływem kadencji to sobota 23 maja. Wybory prezydenckie mogły więc zostać wyznaczone na 3, 10 lub 17 maja. 

 

Są już chętni do startu w wyborach

 

Do tej pory chęć udziału w wyborach głowy państwa zadeklarowali: Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) i publicysta Szymon Hołownia. Oficjalnie jeszcze chęci ubiegania się o kolejną kadencję nie ogłosił urzędujący prezydent Andrzej Duda.

 

ZOBACZ: Dominik Tarczyński obejmie dodatkowy mandat w PE po brexicie. Jest decyzja marszałek Sejmu

 

Małgorzata Kidawa-Błońska przyznała, że o terminie 10 maja mówiono już nieoficjalnie wcześniej, więc nie jest zaskoczona tą decyzją.

 

- Od dawno mówiono, że wybory prezydenckie odbędą się w tym terminie. 3 maja nie wchodził w rachubę ze względu na święto i weekend majowy. 10 maja to bardzo dobra data, ja osobiście bardzo lubię ten miesiąc. Sądzę, że dla społeczeństwa to też dobry termin. Będziemy po długim weekendzie i mam nadzieję, że w dobrych nastrojach. Wierzę, że frekwencja w tę niedzielę będzie bardzo wysoka - powiedziała kandydatka na prezydenta podczas wizyty w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Izdebnie w powiecie międzychodzkim (Wielkopolskie).

 

- Mam nadzieję, że oficjalne ogłoszenie tej decyzji (opublikowanie postanowienia marszałek Sejmu - red.) nastąpi szybko. W naszej pracy aż tak wiele to nie zmienia, ale możemy zacząć zbierać podpisy, a to jest też ważna część kampanii - podkreśliła.

 

Zasady wyborów prezydenckich

 

Zgodnie z konstytucją, wybory prezydenta Rzeczypospolitej zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa.

 

Głosowanie musi odbyć się w dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

 

Kodeks wyborczy określa, że marszałek Sejmu zarządza wybory nie wcześniej niż na siedem miesięcy i nie później niż na sześć miesięcy przed upływem kadencji urzędującego prezydenta.

 

ZOBACZ: Kosiniak-Kamysz: chciałbym, żeby Polska zajęła miejsce Wielkiej Brytanii przy głównym stole UE

 

W wyborach prezydenckich zwycięża ten kandydat, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, 14 dni później odbywa się druga tura wyborów, do której przechodzi dwoje kandydatów z najlepszymi wynikami. W drugiej turze zwycięża kandydat, który otrzymał więcej niż 50 proc. głosów.

wka/prz/ polsatnews.pl, Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie